VIDEO Un nou accident aviatic în SUA: două aeronave s-au ciocnit pe pistă, la bord se afla un star rock

Un om a murit și 3 sunt răniți după ce două avioane s-au ciocnit pe pista unui aeroport din Arizona. Doi dintre răniți sunt în stare critică. Ambele aeronave implicate în accidentul aviatic sunt de mici dimensiuni.
Filip Stan
11 feb. 2025, 09:29
VIDEO Un nou accident aviatic în SUA: două aeronave s-au ciocnit pe pistă, la bord se afla un star rock

Un nou accident aviatic în SUA. Un om a murit și alți patru au fost răniți luni după-amiaza, 10 februarie, după ce un Bombardier Learjet 35A, deținut de solistul trupei Motley Crue Vince Neil a intrat într-o altă aeronavă, Gulfstream 200, pe aeroportul Scottsdale din Arizona, conform Autorității Federale a Aviației, relatează ABC News.

Accident aviatic: un mort şi mai mulţi răniţi

„Conform rapoartelor inițiale, trenul principal de aterizare stâng al avionului Learjet a cedat la aterizare, ceea ce a dus la coliziune”, a transmis orașul Scottsdale, care a confirmat, de asemenea, că aeronava venea din Austin, Texas.

Avion prăbuşit, 179 de morţi – bilanţ oficial. Anchetatorii au găsit pene de păsări în motoare

Incidentul a avut loc în jurul orei locale 14:45 pe pista 21, potrivit aeroportului Scottsdale. Salvatorii au reușit să extragă cadavrul abia seara, iar doi dintre cei patru răniți se aflau în stare critică și au fost duși la centrele de traumatologie.

În plus, un al treilea rănit a fost dus la un spital local, iar cea de-a patra persoană a refuzat îngrijirile la fața locului.

Autoritățile nu au identificat încă niciuna dintre victime. Totuși, conform unei declarații din partea Jet Pros, care a operat Gulfstream-ul, nu existau pasageri la bordul avionului în momentul accidentului.

„Nu au existat răniți la bordul Gulfstream, dar aeronava a suferit avarii”, se arată în declarație. „Cooperăm cu autoritățile aeroportuare și cu agențiile relevante pe măsură ce acestea efectuează o anchetă amănunțită a cazului”.

O nouă tragedie la început de an. Avion prăbuşit într-o zonă rezidenţială: „A fost o bubuitură puternică”. Imagini de la locul impactului VIDEO

Zborurile au fost reluate la circa 6 ore după incident. Solistul trupei Mötley Crüe, Vince Neil, a fost identificat ca fiind proprietarul avionului Learjet. Într-o declarație postată luni pe X, reprezentanții lui Vince Neil au confirmat că acesta nu se afla la bordul avionului la momentul incidentului.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Codruța Filip l-a lovit pe Valentin Sanfira! Reacția incredibilă a artistului
Fanatik.ro
Ce a pățit Daniel Pancu la revenirea ca antrenor la Rapid. Doar 4 minute a fost lăsat așa
Capital.ro
Prețuri carburanți marți, 21 iulie. Cât plătesc șoferii pentru benzină și motorină. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Probleme la înscrierea în Programul Rabla 2026 pentru posesorii cărții electronice de identitate. Ce explicații a oferit AFM
Adevarul
Românul genial la care au apelat NASA și Elon Musk: „Nu vom avea orașe în spațiu în următorii 20 de ani. Spațiul este un mediu neiertător”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea actoriei este îndoliată! Dana Tapalagă a pierdut lupta cu o boală gravă, la 57 de ani
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo nu le dă nicio șansă ”câinilor” la titlu: ”Ești sănătos la cap?!”. Pe ce echipă mizează în lupta pentru campionat: ”Îl ia la pas”
MediaFlux
Horoscop marți, 21 iulie. Ziua care schimbă regulile jocului! Zodiile lovite de surprize incredibile și decizii care le pot transforma viitorul
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România