Viitorul lui Hagi, OUT din Europa Youth League, după ce a pierdut la Porto, pe mâna arbitrilor

Viitorul Constanţa a fost eliminată din Europa Youth League, după ce a pierdut în faţa echipei FC Porto, în deplasare, cu 0-3. Echipa a doua a liderului Ligii părăseşte competiţia în optimi.

21 feb. 2017, 17:26

Viitorul a dominat în prima repriză de la Porto, care s-a încheiat, însă cu scor alb. La reluare, Viitorul a continuat să conducă ostilităţile, însă, contrar cursului jocului, gazdele au deschis scorul în minutul 54, prin Abou. Coman a fost apoi aproape de egalare, dar înainte să împingă mingea în poartă, tușierul a ridicat eronat fanionul.

Minutul 70 a adus golul desprinderii pentru lusitani: Rui Pedro a înscris cu o lovitură de cap lobată peste Tordai. Românii puteau reveni în joc, dar arbitrul a închis ochii la un penalty clar pentru Viitorul, iar scorul final a fost stabilit în minutul 90, de Madi Queta.

Viitorul II ajunsese în optimile întrecerii, după ce devenise campioană națională U19, iar apoi copiii lui Hagi au eliminat Șerif Tiraspol (4-1, 1-0), FC zurich (5-0, 0-2) și FC Copenhaga (4-2).