Vin bani europeni, 500 de milioane de euro, pentru firmele din turism

Măsura urmăreşte să ajute beneficiarii să îşi acopere nevoile de lichidităţi şi să îşi continue activităţile în timpul şi ulterior pandemiei.
Filip Stan
15 apr. 2021, 15:12
Vin bani europeni, 500 de milioane de euro, pentru firmele din turism

Vin bani europeni pentru HoReCa. Comisia Europeană a anunţat joi că a aprobat o schemă românească în valoare de 500 de milioane de euro (aproximativ 2,437 miliarde lei) care să sprijine întreprinderile care îşi desfăşoară activitatea în domeniul turismului, al cazării şi al serviciilor alimentare, precum şi agenţiile de turism, în contextul epidemiei de coronavirus.

”Comisia Europeană a aprobat o schemă românească în valoare de 500 de milioane de euro (aproximativ 2,437 miliarde lei) menită să sprijine întreprinderile care îşi desfăşoară activitatea în domeniul turismului, al cazării şi al serviciilor alimentare, precum şi agenţiile de turism, în contextul epidemiei de coronavirus”, a anunţat CE.

Întâlnire de urgenţă la Guvern. Miniştrii Voiculescu şi Năsui, la discuţii cu reprezentanţii HoReCa pentru REDESCHIDEREA restaurantelor!
Măsura a fost aprobată în temeiul Cadrului temporar privind ajutoarele de stat. Sprijinul public, sub formă de subvenţii directe, va acoperi până la 20 % din pierderile de venituri (sau, în cazul anumitor agenţii de turism care aplică un regim special, volumul facturilor emise pentru servicii turistice, inclusiv marja) pe care beneficiarul le-a înregistrat între 1 ianuarie şi 21 decembrie 2020, comparativ cu aceeaşi perioadă din 2019.

Măsura urmăreşte să ajute beneficiarii să îşi acopere nevoile de lichidităţi şi să îşi continue activităţile în timpul şi ulterior pandemiei. Comisia a constatat că schema românească respectă condiţiile prevăzute în cadrul temporar.

În special, sprijinul nu va depăşi 1,8 milioane euro per beneficiar, astfel cum se prevede în cadrul temporar, şi ajutorul va fi acordat cel târziu la 31 decembrie 2021.

”Comisia a concluzionat că măsura este necesară, adecvată şi proporţională pentru a remedia o perturbare gravă a economiei unui stat membru, în conformitate cu articolul 107 alineatul (3) litera (b) din TFUE şi cu condiţiile cadrului temporar. Pe această bază, Comisia a aprobat măsura în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat”, precizează CE.

Versiunea neconfidenţială a deciziei va fi disponibilă cu numărul de caz SA.60650 în Registrul ajutoarelor de stat de pe site-ul Comisiei privind concurenţa, de îndată ce vor fi fost soluţionate eventualele probleme legate de confidenţialitate.

Florin Cîţu, după întâlniri cu reprezentanţi ai HoReCa şi ai investitorilor străini: „Mă bucur să văd că vin cu propuneri pentru revenirea la normalitate din 1 iunie”

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce gest a făcut Gigi Becali pentru fata unei artiste care a iubit Rapidul. Patronul FCSB a ajutat-o 8 ani de zile pe fiica Andei Călugăreanu
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Care este cel mai scurt zbor cu avionul din lume: leagă două insule şi este o necesitate pentru localnici
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
A părăsit-o pe FCSB pentru Dinamo și a avut o revelație când a ajuns la noua echipă: ”Nu m-am simțit așa bine de când fac fotbal!”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj