Violenţe la Cairo

Aproximativ 100 de persoane au fost rănite în confruntările dintre protestatari şi armată, în capitala Egiptului.
Romania TV
16 dec. 2011, 17:55
Violenţe la Cairo

Cel puţin 99 de persoane au fost rănite în confruntările care au avut loc în apropierea sediului Guvernului egiptean, a anunţat televiziunea publică egipteană, precizând că printre răniţi se numără 32 de membri ai forţelor de ordine, informează AFP.

Confruntările au avut loc în zona unde activiştii ostili puterii militare au instalat, de la sfârşitul lunii noiembrie, o tabără de protest. Potrivit unui martor, Mustapha Sheshtawi, confruntările au izbucnit după ce un manifestant, plin de sânge, a povestit că a fost arestat de către militari şi bătut, lucru care a provocat furia camarazilor săi, aceştia începând să arunce cu pietre către forţele de ordine.

Militarii au răspuns cu focuri de avertisment şi cu tunuri cu apă, aruncând şi pietrele înapoi spre manifestanţi. O activistă pentru drepturi civice, Mona Seif, a declarat că militarii au aruncat şi cu scaune, de pe acoperişul Parlamentului, situat în apropiere.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum a trăit Gică Hagi din tribuna VIP Turcia – România 1-0! Adrian Ilie, dezvăluiri de la Istanbul
Capital.ro
Probleme cu cartea electronică de identitate. Românii care s-au trezit blocați după și-au făcut buletin cu cip
Playtech.ro
Ce este portofelul electronic de identitate şi ce informaţii conţine. Va fi implementat până la finalul anului
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj