Violeta Alexandru, anunţ de ultimă despre pensii: „Suntem determinaţi să fie creşterea de la 1 septembrie”

Violeta Alexandru a declarat la TVR faptul că partidul PNL este determinat să crească pensiile de la 1 septembrie, urmând ca procesul să fie anunţat de ministrul Finanţelor.
Romania TV
04 aug. 2020, 17:40
Violeta Alexandru, anunţ de ultimă despre pensii:

„Pensiile vor creşte, PNL este determinat să pună pe masa toate cifrele care arată încasările la buget. Nu există nicio îndoială cu privire la determinarea partidului de a creşte pensiile. Ce ştiu sigur este că acest Guvern va mări pensiile, e posibil ca eu să fiu încarcată de emoţia celor care mă suna şi îmi povestesc care este puterea de a acoperi cele necesare. Suntem determinaţi să fie creşterea de la 1 septembrie, procentul este anunţat de ministrul Finanţelor” , a declarat Violeta Alexandru.

„Premierul a făcut o afirmaţie, iar eu sunt un om care face parte dintr-o echipă şi respect o ierarhie. Cel care va face anunţul va fi premierul, acesta a anunţat o creştere între 10 şi 15%. Procentul vine din ceea ce poate bugetul în acest moment, căutăm soluţii să fie mai mult ( decât 10% n.r). Cu siguranţă, în câteva zile această informaţie, cu tot cu restul cifrelor, vor fi date publicităţi.” , a adăugat ministrul.

Violeta Alexandru a susţinut faptul că legea pensiilor este ”o complicăţenie de lege” în care ”lucrurile nu sunt clare” , menţionând că ar fi nevoie de modificări ale legii pensiilor, altele decât procentul cu care ar urma să crească punctul de pensie.

”Prima modificare pe care aş intenţiona să o fac este legată de posibilitatea oamenilor de a-şi cumpăra, de a putea recupera din spate perioade pentru care nu au contribuit. Ar fi o potenţială modificare pe care o voi pune în dezbatere publică, voi vedea reacţiile şi apoi voi decide”, a arătat Alexandru.

Ministrul Muncii a menţionat faptul că mai multe persoane cer modificări în ceea ce priveşte vârsta de pensonare a femeilor care au mai mulţi copii.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Marius Șumudică a vorbit despre posibilitatea de a reveni la Rapid din vară: „Mereu am avut o relaţie bună cu domnul Şucu”
Capital.ro
Regulă la bloc. Asociațiile de proprietari nu mai pot spune „nu”. Ce obligații apar chiar dacă nu sunt scrise clar în lege
Playtech.ro
Motivul pentru care zborurile din București sunt mai scumpe decât cele din capitalele alăturate. Diferențele de preț sunt însemnate
Adevarul
„Nu mă duc eu de bună voie”. Un interlop căutat de cinci ani, după ce a desfigurat un tânăr, face live-uri pe TikTok
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Edi Iordănescu a dezvăluit ”informațiile primite pe surse” înaintea eliminării României de la Euro 2024: ”Nu le puteam proba”
MediaFlux
Tradiții în Miercurea Luminată. Cum putem evita „nunta șoarecilor” în casa noastră
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj