Viorel Cataramă a fost exclus din PNL. Ludovic Orban: Am aplicat statutul

Biroul Executiv al PNL a decis, luni, excluderea din partid a lui Viorel Cataramă. Omul de afaceri spune că hotărârea s-a luat cu încălcarea statutului, însă Ludovic Orban, preşedintele partidului, îl contrazice.
Romania TV
09 iul. 2018, 11:53
Viorel Cataramă a fost exclus din PNL. Ludovic Orban: Am aplicat statutul

Viorel Cataramă, prim-vicepreşedintele Filialei Sector 2 a PNL, a declarat, luni, că decizia Biroului Executiv al partidului de excludere a sa a fost luată cu încălcarea prevederilor statutare.

„Este o decizie care este luată cu încălcarea prevederilor statutare. Eu nu am fost convocat la această şedinţă, nu am ştiut de acest lucru. Nu este de competenţa Biroului Executiv să mă sancţioneze. Sunt mai multe lucruri. În momentul în care voi afla, voi vedea cum voi acţiona”, a declarat Viorel Cataramă, pentru Agerpres.

El a susţinut că o astfel de decizie aparţine filialei.

„Organismul care este în măsură să mă sancţioneze este filiala, Biroul filialei”, a spus Cataramă.

El a adăugat că nu a atacat prin declaraţiile sale nici partidul şi nici pe preşedintele PNL, Ludovic Orban.

„Nici vorbă. Eu nu am făcut decât să scot în evidenţă anumite greşeli care s-au făcut şi să propun soluţii pentru îmbunătăţirea activităţii”, a menţionat Cataramă.

Decizia de excludere a lui Cataramă din PNL a fost luată în Biroul Executiv al PNL, la propunerea lui Ludovic Orban, care a invocat atacurile acestuia la adresa partidului.

Liderul PNL, Ludovic Orban, a spus că va fi luată aceeaşi decizie în cazul tututor membrilor partidului care „se duc şi transmit informaţii negative despre PNL”.

„Am aplicat statutul. Cine are de exprimat puncte de vedere, are cadrul partidului la dipoziţe. Eu am permis, ba chiar am încurajat exprimarea punctelor de vedere de către colegii mei în interiorul partidului. Cine vorbeşte în afara partidului , cine nu respectă deciziile partidului, cine se duce şi transmite informaţii negative despre PNL în mass-media, voi aplica prevederile”, a spus Ludovic Orban.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Dezvăluiri tari: „Dacă venea Louis Munteanu, schimbam sistemul”. Cum se pregătea să joace FCSB. Exclusiv
Capital.ro
A murit ce mai frumoasa actriță. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii. A scos ce era mai bun din oameni
Playtech.ro
Guvernul bulgar anunță trei noi poduri peste Dunăre și critică Bucureștiul: „Nu e doar o chestiune bilaterală, ci o prioritate strategică”
Adevarul
Portretul securistului român, bătăușii care și-au terorizat propriul popor. Semianalfabeți, brutali, incapabili să învețe o meserie
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Italianul care stă de 15 ani în România încă este șocat de țara noastră și de București
MediaFlux
Brusc vine vremea foarte rea. La ce să se aștepte românii
stirilekanald.ro
Biserică cuprinsă de flăcări, înainte de sărbători! Minune: Sfânta Evanghelie a fost SALVATĂ
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume