Virgil Musta, scenariu sumbru: „E vorba despre diferenţa între viaţă şi moarte. Când ai şansa să te internezi, înseamnă ca ai o şansă”

Medicul Virgil Musta, seful sectiei de Boli Infectioase de la Spitalul Victor Babes din Timisoara, susține că România este într-o situație critică. El spune că spitalele sunt copleșite de numărul mare de pacienți.
Filip Stan
12 oct. 2020, 11:27
Virgil Musta, scenariu sumbru:

Medicul Virgil Musta, seful sectiei de Boli Infectioase de la Spitalul Victor Babes din Timisoara, susține că România este într-o situație critică. El spune că spitalele sunt copleșite de numărul mare de pacienți.

„Suntem intr-o situatie dificila. Pandemia este in continuare in crestere, spitalele sunt coplesite, suntem la refuz. Este o situatie dificila pentru comunitate si lumea nu intelege acest lucru, ca viitorii pacienti nu mai au unde sa se interneze. Iar aici este vorba despre diferenta intre viata si moarte. Cand ai sansa sa te internezi inseamna ca ai o sansa. Daca nu, foarte probabil ca nu vei supravietui. Sunt foarte puternice curentele care militeaza pentru nepurtarea mastii, pentru ideea ca aceasta pandemie este o banala boala sau ca nu exista. Aceste curente au dus la un stil de gandire in comunitate care face foarte rau oamenilor, foarte multor familii si creeaza tragedii in aceste familii”, a declarat medicul intr-o interventie telefonica la Digi24.

Spitalul „Victor Babeş” din Timişoara a rămas fără Remdesivir. Virgil Musta: Lucrurile vor scăpa de sub control 

Acesta anunta ca, la ora actuala, la Spitalul Victor Babes din Timisoara nu mai sunt locuri, iar situatia este dramatica la nivelul intregii tari. „In spital, este o dinamica permanenta. Eliberam doua-trei locuri si imediat se ocupa aceste locuri de alti pacienti. In spitalele suport mai sunt doar cateva locuri. Este o situatie foarte dificila. Iar sanse de imbunatatire a situatiei, daca astazi se iau masuri, si de fapt sunt aceste masuri care trebuie sa vegheze la respectarea regulilor si a legii, abia peste doua saptamani vom avea primele rezultate. Si acelea nu vor veni brusc, ci vor veni treptat. In sensul ca numarul de cazuri sa stagneze si usor-usor sa regreseze. Este dezideratul pe care ni-l dorim pentru ca altfel vom ajunge in situatia Italiei si nu vom face fata. Ca societate vom avea drame importante si vom avea multe de suferit. Din pacate, marea majoritate a locurilor din ATI se elibereaza pentru ca pacientii nu au scapat cu viata”, a mai spus medicul.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.069 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19). În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.365. Dintre acestea, 628 sunt internate la ATI.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Olaru, Târnovanu și Șut au intrat în direct pe internet din vestiarul FCSB! Imaginile au devenit virale. Video
Capital.ro
Interdicția motoarelor cu ardere internă. UE face un pas înapoi. Virgil Popescu: E timpul să corectăm o greșeală istorică
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
În ce orașe din România e cel mai scump să locuiești
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Cutremurător! Fostul căpitan din SuperLiga a ajuns să cerșească pe străzi: 'A ajuns boschetar, mi-a cerut un leu'
MediaFlux
Ce zodii simt nevoia de schimbare înainte de finalul anului
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul