Vlad Moisescu a fost exclus din PNL

Filiala PNL Sector 1 a decis în această seară excluderea din partid a lui Vlad Moisescu, apropiat al primarului Andrei Chiliman și unul dintre fondatorii platformei Inițiativa România Liberală, susţine Evenimentul Zilei. Alături de Vlad Moisescu ar mai fost excluşi din partid şi alţi câţiva membri cu vechime ai PNL Sector 1, de asemenea critici la adresa actualei conduceri a partidului.  
Romania TV
22 mai 2013, 20:10
Vlad Moisescu a fost exclus din PNL

Aceleași surse au mai declarat că săptămâna viitoare este rândul deputatului Diana Tușa și al primarului Andrei Chiliman. Deputatului Diana Tușa i se reproșează criticile aduse miniștrilor liberali.

În cazul lui Chiliman, acestuia i se impută atât criticile la adresa felului în care Crin Antonescu conduce partidul, cât și faptul că se află printre fondatorii platformei Inițiativa România Liberală, pe care acesta și apropiații săi au înființat-o în scopul unificării dreptei.

Potrivit statutului PNL, în cazul lui Vlad Moisescu, care nu are o funcţie de conducere în cadrul partidului decizia de excludere este luată de filiala din care face parte, în cazul acesta, PNL Sector 1.

Informaţia a fost confirmată inclusiv de senatorul PNL Sorin Roşca Stănescu, ce a afirmat că Vlad Moisescu a fost exclus din PNL în momentul în care se afla la o emisiune la postul B1 Tv. Potrivit lui Stănescu, preşedintele Daniel Chiţoiu a spus ca Moisescu s-a înscris într-un alt partid politic şi a prezentat documente în acest sens.

Lucrurile stau diferit în cazul primarului Sectorului 1, Andrei Chiliman. Potrivit surselor EvZ, acesta urmează să fie exclus din partid luni, 27 mai de către Delegaţia Permanentă a partidului, la propunerea pe care preşedintele PNL Crin Antonescu o va formula în cadrul Biroului Politic Naţional al partidului.

De altfel, Crin Antonescu i-a ameninţat cu excluderea pe cei care fac parte din Iniţiativa România Liberală, chiar de la lansarea acesteia.

Liderul PNL a explicat că, având în vedere că în Iniţiativa România Liberală participă şi alţi politicieni din alte formaţiuni politice în opoziţie cu PNL, „rezultă că este cu totul şi cu totul inacceptabil şi nu va fi tolerat ca vreun membru al PNL să se asocieze cu aşa ceva”.

 

 

 

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Noua sosie a Denisei Răducu. Babi Minune a înlemnit când a auzit-o cântând
Fanatik.ro
Fostul ministru de Interne a jucat fotbal! Marcator într-un meci de campionat: “Ce surpriză mi-ați făcut!”
Capital.ro
Nu mai trec ITP-ul. Milioane de mașini fabricate după 2019 pot rămâne fără drept de circulație. Nu e vina șoferilor
Playtech.ro
Cuvintele din limba română care se termină cu litera „w”. Sunt puţine şi sigur nu îţi treceau prin cap
Adevarul
Nou val de concedieri voluntare la Dacia. Câți bani primesc angajații care aleg să plece
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă sanitară! Un nou virus mortal face ravagii în mai multe țări. Ce este Nipah și cum se transmite
iamsport.ro
Fosta prezentatoare TV din România s-a mutat în America de Sud cu logodnicul fotbalist: ”Nu am știut în ce mă bag! A fost o durere foarte mare”
MediaFlux
Corina Tarniță, profesoara din România care a apărut în dosarele Epstein, primele declarații: ”Regret profund că l-am cunoscut”
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil