Vladimir Putin a semnat, în miez de noapte, decretele de recunoaştere a independenţei regiunilor Herson şi Zaporojie

Preşedintele rus, Vladimir Putin, a recunoscut independenţa regiunilor ucrainene Herson şi Zaporojie, potrivit unor decrete prezidenţiale publicate joi seară, cu o zi înainte ca Rusia să finalizeze anexarea lor.
Filip Stan
30 sept. 2022, 08:33
Vladimir Putin a semnat, în miez de noapte, decretele de recunoaştere a independenţei regiunilor Herson şi Zaporojie

„Ordon recunoaşterea suveranităţii şi independenţei de stat” a regiunilor Herson şi Zaporojie, situate în sudul Ucrainei, a declarat în aceste decrete Vladimir Putin care se pregăteşte să oficializeze vineri anexarea celor două, precum şi a regiunilor Doneţk şi Lugansk (est).

Rusia a recunoscut independenţa Republicii Populare Doneţk (DNR) şi a Republicii Populare Lugansk (LNR), la cererea liderilor lor separatişti pro-ruşi, la sfârşitul lunii februarie, cu puţin timp înainte de lansarea ofensivei sale în Ucraina.

În septembrie, regiunile Zaporojie, Herson, Doneţk şi Lugansk au organizat „referendumuri”, denunţate de Kiev şi Occident ca fiind ilegitime, votând pentru alipirea lor la Rusia.

O ceremonie de oficializare a acestei anexări va avea loc vineri după-amiază la Kremlin, reaminteşte AFP.

Ministrul a transmis că „aşa-zisele referendumuri organizate de Rusia în teritoriile ocupate ale Ucrainei nu produc niciun efect legal”.

Citeşte şi: Zelenski: Rusia nu va obţine un nou teritoriu al Ucrainei: „Ştim cum să reacţionăm la orice acţiuni ruseşti”

„Din nefericire, trebuie să vorbim din nou despre războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei. România condamnă în termenii cei mai fermi aşa-zisele referendumuri organizate de Rusia în teritoriile ocupate ale Ucrainei. Acestea sunt ilegale şi ilegitime. Reprezintă o gravă încălcare a principiilor fundamentale ale dreptului internaţional. Aşadar, nu produc niciun efect legal.

Asemenea acţiuni, instigate, susţinute şi organizate de către forţele de ocupaţie ruse nu fac decât să agraveze situaţia şi sunt o încercare a Rusiei de a-şi legitima controlul militar ilegal. Aşadar, suntem martori ai încă unei încălcări a suveranităţii şi integrităţii teritoriale a Ucrainei de către Rusia, care este contrară Cartei ONU şi principiilor şi angajamentelor OSCE”, a spus Bogdan Aurescu, în intervenţia sa.

Șeful diplomației române a adăugat că „România condamnă semnarea aşa-ziselor tratate de anexare, planificată mâine. Facem apel către toate statele să respingă încercările Federaţiei Ruse de a anexa ilegal teritorii ale unui alt stat sau acţiuni similare”.

Citeşte şi: Raed Arafat, despre reacţia României pentru un atac nuclear în Ucraina. „E normal să ne pregătim pentru orice scenariu!”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Prezentatoarea de care Pep Guardiola este tot mai apropiat. Au fost surprinși în timp ce se îmbrățișează
Capital.ro
Europa primește un avertisment dur de la FMI. Rezervele s-ar putea epuiza, iar costurile vor exploda
Playtech.ro
Falimentul firmei poate obliga salariatul să dea banii înapoi? Situația zilelor libere plătite în avans
Adevarul
Cele mai înfiorătoare castele din Transilvania. Locuri desprinse parcă din „Dosarele X”, cu secrete întunecate
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Despărțire la CFR Cluj după o discuție cu Dan Petrescu: ”Ne-am strâns mâna și ne-am văzut fiecare de drum”
MediaFlux
Datoriile la ANAF s-ar putea șterge. Fiscul va fi obligat să elimine obligațiile fiscale ale românilor
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți