Vlas: Vîntu s-a folosit de slăbiciunea oamenilor, care sunt orgolioşi sau lacomi VIDEO

Sorin Ovidiu Vîntu se află în spatele acestei afaceri, iar ceea ce se întâmplă astăzi este firesc. Declaraţia a fost făcută de Ioana Maria Vlas în direct la RTV. Vlas susţine, de asemenea, că Vîntu a folosit pentru succesul afacerilor sale, oameni foarte bine pregătiţi în operaţiuni bancare.
Romania TV
08 nov. 2011, 09:03
Vlas: Vîntu s-a folosit de slăbiciunea oamenilor, care sunt orgolioşi sau lacomi VIDEO

Ioana Maria Vlas a declarat, marţi, la RTV că în toate afacerile lui, Sorin Ovidiu Vîntu nu a făcut decât să se folosească de oamenii din jurul lui care au fost lacomi şi orgolioşi.

Sorin Ovidiu Vîntu s-a folosit de faptul că România este o ţară emergentă, s-a folosit de faptul că România este o ţară cu foarte mari lacune, mai ales în legi, s-a folosit de slăbiciunea oamenilor, care sunt orgolioşi sau lacomi. A făcut această treabă din 1994-1995 de când îl cunosc. SOV nu a semnat nimic, nu a făcut nimic, el numai a dat telefoane ca să dea directive„, a spus Ioana Maria Vlas.

Cât despre sechestrul pus pe averea lui SOV, Vlas a spus că „ceea ce s-a sechestrat este numai vârful aisebergului, este numai averea la vedere„.

Cred că un judecător va pune o sentinţă pentru a fi condamnat pe drept pentru ceea ce a făcut„, a mai spus Vlas.

Aceasta susţine, de asemenea, că Vântu a folosit pentru succesul afacerilor sale, oameni foarte bine pregătiţi în operaţiuni bancare. „Dumnealui este cel care a stat în spatele acestei afaceri (Petrom Service -n.r.), nu mi se pare nimic ieşit din comun. Era sursa de alimentare a acestui cont. Proprietarul îşi trmitea banii unde voia el. A folosit oameni de meserie care l-au slujit în scopurile sale. El nu este bine pregătit în operaţiuni bancatre, dar a folosit oameni foarte bine pregătiţi”, a declarat Ioana Maria Vlas.

Sorin Ovidiu Vîntu, Liviu Luca şi alte opt persoane vor fi prezentaţi în faţa magistraţilor cu propunerea de arestare preventivă. Toţi sunt reţinuţi şi acuzaţi de delapidare şi spălare de bani, cu un prejudiciu de peste 180 de milioane de euro.

SOV era şeful secret al companiei Petrom Service, în numele căreia lua decizii şi purta negocieri, reiese din referatul procurorilor. Zecile de milioane de euro luaţi de la stat erau plimbaţi prin mai multe ţări pentru a ajunge în cele din urmă în buznarele omului de afaceri şi ale partenerilor săi.

 

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
Marius Șumudică a făcut anunțul despre transferul lui Tavi Popescu de la FCSB. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a primit un mare dar de la români. Nu s-ar fi așteptat la așa cadou: Un dar neprețuit pentru un voievod!
Playtech.ro
Cât consumă un încărcător de telefon lăsat în priză peste noapte: vei fi mai atent data viitoare
Adevarul
Harta noilor drumuri expres așteptate în România. Doar două șosele rapide pot fi inaugurate până în 2027
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un bărbat din București i-a luat viața propriului frate pentru 200 de lei. Individul s-a predat autorităților
iamsport.ro
E convins că Ienei ar fi dus România cel puțin până în semifinalele Mondialului din '94: ”Hagi a fost un răsfățat! O să spună lumea că am ceva cu el”
MediaFlux
Reguli noi pentru electrocasnice. Cumpărătorii vor ști cât de greu sunt de reparat produsele
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend