Vouchere de vacanță 2024. Cine sunt românii care ar putea pierde dreptul la tichete

Anumiți bugetari nu vor mai beneficia de voucherele de vacanță! Acestea au fost intes dezbătute, după apariția unei noi ordonanțe în Monitorul Oficial.
Filip Stan
26 dec. 2023, 14:54
Vouchere de vacanță 2024. Cine sunt românii care ar putea pierde dreptul la tichete

Noua ordonanță stabilește că bugetarii nu primesc bilete de valoare în 2024, cu excepția tichetelor de creșă. Prevederile din Legea nr. 165/2018 nu s-au aplicat însă niciodată până acum

Citește și Vești bune pentru amărâții României! Cât timp mai primesc vouchere sociale și ce valoare vor avea de acum înainte

Vouchere de vacanță în 2024. Schimbări în acordarea voucherelor în 2024:

„În anul 2024, instituţiile şi autorităţile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finanţele publice, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, inclusiv activităţile finanţate integral din venituri proprii, înfiinţate pe lângă instituţiile publice, nu acordă personalului din cadrul acestora bilete de valoare, cu excepţia tichetelor de creşă, reglementate de Legea nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, cu modificările şi completările ulterioare”, spune recenta OUG nr. 115/2023 („ordonanța-trenuleț”), despre vouchere de vacanță, potrivit Avocat.net.

„Până la data de 1 ianuarie 2027 prevederile prezentei legi nu se aplică voucherelor de vacanţă”, scrie în chiar Legea 165.

Cine sunt cei care nu vor mai primi voucherele

Astfel că, OUG 115 nu se poate referi la ele, din moment ce acestea nici nu sunt în vigoare.

Chiar dacă în anul 2018 a venit noua reglementare a biletelor de valoare, voucherele s-au acordat în continuare tot potrivit OUG nr. 8/2009. Inclusiv în cazul privaților.

Acest act a „impresionat” prin multitudinea de măsuri cuprinse, iar printre ele se numără legea reformei fiscale, care a venit în octombrie anul acesta.

Legea a stabilit că din anul 2024 nu toți bugetarii au dreptul la aceste vouchere.

În perioada 1 ianuarie 2024 – 31 decembrie 2026, bugetarii vor primi vouchere de vacanță în valoare de 1.600 de lei.

Vechea sumă era de 1.450 de lei, fiind acordată până acum conform cu OUG nr. 8/2009.

Creșterea este cuprinsă în Legea nr. 296/2023, cunoscută și ca Legea privind reforma fiscală.

Cu toate că valoarea voucherelor a crescut, aceeași Lege 296 a stabilit că numărul bugetarilor care primesc aceste vouchere va fi mai mic, întrucât actul normativ prevede dreptul la vouchere doar pentru angajații cu salarii lunare nete de până la 8.000 de lei/ lună.

Citește și Vouchere alimente 2024-2025. Valoarea cardurilor sociale se reduce la jumătate, a decis Guvernul. Cine sunt românii care pierd bani

Prin urmare, toți cei care au salarii nete peste această valoare și care au beneficiat până acum de vouchere nu vor mai avea dreptul la acestea de anul viitor.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Neli Lucescu dezvăluie secretul mariajului cu Mircea Lucescu! Când s-au cunoscut cei doi și cum se înțeleg după mai bine de 50 de ani împreună
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Ce venituri urmărește ANAF cel mai atent. Când apare riscul unui control
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Pensii tăiate pentru o mare categorie de români. Cine sunt cei vizați de proiect
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”