Vouchere sociale 2023. Schimbare radicală, creşte pragul de venit, câţi români vor mai primi pe card 250 de lei din două în două luni

Acordarea ajutorului de 250 lei pentru alimente, prelungită și în 2023. Pragul de venit crește pentru mai mulți beneficiari.
Filip Stan
08 dec. 2022, 09:06
Vouchere sociale 2023. Schimbare radicală, creşte pragul de venit, câţi români vor mai primi pe card 250 de lei din două în două luni

Vouchere sociale 2023. Guvernul prelungește acordarea ajutorului de 250 lei pentru alimente în cazul persoanelor cu venituri mici. Vor exista modificări în ceea ce privește pragul de venit.

Guvernul vrea să prelungească, printr-un proiect de ordonanță de urgență, acordarea ajutorului de 250 lei pentru alimente în cazul persoanelor cu venituri mici.

Pentru pensionari crește pragul de venit până la care pot primi acest sprijin. Actul normativ va fi discutat într-o ședință de Guvern ce va avea loc joi. „Prin prezentul act normativ se propune prelungirea măsurii până la data de 31.12.2023, pentru acordarea a încă 6 tranșe de sprijin material în valoare nominală de 250 lei, odată la două luni”, arată proiectul.

Ultima oră. Se dublează valoarea voucherelor de Sărbători pentru românii sărmani, anunţ oficial. Câţi bani intră pe card în zilele următoare
Totodată, dacă în 2022 sprijinul a fost acordat pensionarilor cu venituri mai mici sau egale cu 1.500 lei, pentru 2023 sprijinul va fi acordat pensionarilor cu venituri mai mici sau egale cu 1.700 lei:

„Pensionarii sistemului public de pensii, pensionarii aflați în evidența caselor de pensii sectoriale şi beneficiarii de drepturi acordate în baza legilor cu caracter special, plătite de casele teritoriale de pensii/casele de pensii sectoriale, ale căror venituri lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 1.500 lei, pentru tranșele din anul 2022, respectiv mai mici sau egale cu 1.700 lei pentru tranșele din anul 2023”, arată proiectul.

Vouchere sociale 2023. Suma se modifică la fel și în cazul persoanelor cu handicap. Astfel, beneficiază de sprijin persoanele – copii și adulți -, încadrate în grad de handicap grav, accentuat sau mediu, ale căror venituri lunare proprii realizate sunt mai mici sau egale cu 1.500 lei pentru tranșele din anul 2022, respectiv mai mici sau egale cu 1.700 lei pentru tranșele din anul 2023.

Voucherele „sărăciei” sunt alimentate abia în Ajunul Crăciunului. Tichete pentru facturi, aşteptate în februarie

Sprijinul va fi acordat și pentru familiile cu cel puțin doi copii în întreținere ale căror venituri lunare realizate pe membru de familie sunt mai mici sau egale cu 600 lei pentru tranșele din anul 2022, respectiv mai mici sau egale cu 675 lei pentru tranșele din anul 2023 (față de doar 600 lei în 2022). Aceleași sume vor fi valabile și pentru familiile monoparentale, pentru a obține acest sprijin.

Tot ca noutate, la stabilirea veniturilor, nu vor mai fi luate în considerare următoarele: indemnizația de acomodare acordată în baza Legii nr. 273/2004 privind procedura adopției, republicată, cu modificările și completările ulterioare; indemnizația pentru îngrijirea copilului cu dizabilitate cu vârsta cuprinsă între 3 și 7 ani, acordată în baza Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, potrivit economedia.ro.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
„Dacă nu pleacă de la FCSB, într-un an nu mai auzi de el”. Profeția-șoc a lui Mitică Dragomir despre favoritul său
Capital.ro
Asociația de proprietari trebuie să plătească! Proprietarii de apartamente nu dau niciun ban. Asociația achită daunele
Playtech.ro
Ce pățești dacă blochezi accesul în curți, garaje sau intrări de instituții publice
Adevarul
Confuzie la Washington și în Europa: Disputa privind adevărata origine a planului de pace pentru Ucraina declanșează o ruptură politică
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Absent de la înmormântarea lui Ienei și premiera filmului lui Bölöni, Bolojan a fost făcut praf: ”Clasă politică de 1,25 lei! Premierul Ungariei uite ce a făcut”
MediaFlux
Singurele tichete care se pot schimba în bani sau vouchere. Beneficii noi pentru pensionari
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume