Vreme răcoroasă în toată ţara în weekend. Vezi PROGNOZA METEO pentru următoarele trei zile

În acest sfârşti de săptămână avem parte de vreme răcoroasă în toată ţara. Temepraturile maxime sunt cuprinse între 15 grade în depresiuni şi nu mai mult de 25 de grade în Lunca Dunării. Va ploua pe arii extinse, dar apare şi soarele pe cer, în Oltenia şi vestul Munteniei. Bate şi vântul mai tare, în est şi sud-est, iar la munte este chiar puternic.
Romania TV
13 sept. 2013, 16:12
Vreme răcoroasă în toată ţara în weekend. Vezi PROGNOZA METEO pentru următoarele trei zile

Sâmbătă temperaturile scad în toată ţara, iar vremea devine răcoroasă, cu temperaturi la amiaza de la 15 grade în depresiuni până la cel mult 25 de grade în Lunca Dunării. Cerul va fi acoperit de nori în mare parte din ţară, ploile vor cădea pe arii extinse şi doar în Oltenia şi vestul Munteniei soarele se arăta cu mai mult curaj printre nori şi numai pe alocuri plouă puţin. Vântul se intensifică şi el la nivel local, în special în est şi în sud-est, iar la munte suflă tare.

Şi în Capitală vremea devine răcoroasă, doar 21…22 de grade vor fi la amiază, cu aproximativ 5 grade mai putin decât ar fi normal la mijloc de septembrie. Cerul se acoperă din când în când de nori şi plouă trecător, iar vântul este şi el alert, accentuând senzaţia de rece.

Duminică vremea se îndreaptă şi se încălzeşte puţin. Maximele crescuşor, astfel că în jumătatea de sud a ţării, unde soarele predomină, vor deveni normale pentru această perioadă din an. Mai răcoare va fi nord, centru şi nord-est, unde vor fi înnorări temporare şi pe alocuri încă plouă slab. Vântul nu se domoleşte încă, rămâne alert, mai ales în sudul şi estul teritoriului. În aceste condiţii, la amiază vor fi temperaturi de la 16 grade în depresiuni şi 28 de grade în sudul Munteniei.

Duminică va fi vreme frumoasă în Capitală, se mai încălzeşte puţin, la prânz termometrele indică 25…26 de grade, în condiţii de cer aproape senin, dar vânt încă sprinten.

Luni vremea rămâne în general frumoasă, soarele predomină peste zi şi abia spre seară şi noaptea în vest şi nord-vest apar câţiva nori ce doar pe alocui lasă ploi slabe. Vântul nu dă semne de agitaţie şi la amiază vor fi temperaturi de la 18 grade în estul Transilvaniei până la 28 de grade în Lunca Dunării.

Şi în Bucureşti rămâne timp frumos la început de săptămână, temperatura aerului atinge luni la prânz cele 25 de grade potrivite pentru mijloc de septembrie, căci norii sunt puţini şi soarele generos, nu se aşteaptă nici ploi şi vântul se domoleşte şi el.

Marţi ziua începe cu soare în mare parte din ţară, la amiază se ating 30 de grade în Lunca Dunării, însă norii se tot adună peste vestul, centrul şi nordul ţării, şi, mai ales către seară, ploile cuprind arii din ce în ce mai extinse, iar maxima zilei porneşte de la numai 18 grade în aceste regiuni. Vorbim despre averse cu fulgere şi tunete, iar vântul se intensifică şi el în mare parte din ţară. Iar tendinţa este ca în următoarele zilei temperaturile să se apropie de cele normale pentru data din calendar, în timp ce ploile par să prefere în continuare regiunile vestice, nordice şi centrale.

DailyBusiness
Serialul care a cucerit Netflix-ul. A urcat pe primul loc în topurile lunii august
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Ghețarii arctici, în declin din cauza încălzirii globale. De ce se topesc într-un ritm alarmant
Capital.ro
Buletin cu sau fără cip. Decizia MAI pentru românii cu carte de identitate nouă: Nu poți călători cu aceasta!
Playtech.ro
Temperaturile scad până la 0 grade. Zonele afectate brusc de frig în următoarele ore
Adevarul
Un nou scandal homosexual zguduie Biserica Ortodoxă Română. Desfrâu și mesaje halucinante între un preot și un tânăr
wowbiz.ro
El e băiatul de 13 ani mort după ce a mâncat tăieței! S-a prăbușit brusc, imediat după ce i-a consumat. Autoritățile sunt în alertă! Toate detaliile
Evz.ro
O viață scurtă, o voce eternă. Drama artistului care a făcut lumea să plângă și să viseze
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Doliu în diplomația română! Ambasadorul Ioan Donca a murit la 85 de ani
Cancan.ro
Complicele lui Emil Gânj a fost PRINS! Ireal unde l-au găsit polițiștii din România pe Ilie Sălăgean
iamsport.ro
Florin Bratu l-a lovit pe Costin Ștucan: ”Mi-a dat o palmă! «Auzi, bă, de ce ai scris de mine?»”
MediaFlux
Se dă pensie 1.281 de lei pe lună pentru pensionarii care nu au lucrat vreodată! Ce este indemnizație socială pentru pensionari, fosta pensie socială minimă garantată
stirilekanald.ro
A fost prins în Germania. Emil Gânj a dat peste cap planurile polițiștilor
Durere, reumatism, vene varicoase și artrită: remedii naturale și cum să le folosești corect