Vremea a luat-o razna: Incendii de vegetaţie în zona Cercului Arctic din cauza temperaturilor ridicate

Cel puțin 11 incendii de vegetație au izbucnit în zona Cercului Arctic, în Suedia, țara cel mai dur lovită de temperaturile anormal de mari care au cuprins Pensinsula Scandinavă în această vară, relatează The Guardian.
Alina Costache
18 iul. 2018, 08:45
Vremea a luat-o razna: Incendii de vegetaţie în zona Cercului Arctic din cauza temperaturilor ridicate

Suedia a cerut asistență de urgență din partea statelor membre ale Uniunii Europene pentru a stinge incendiile izbucnite pe o suprafață mare. Cel puțin patru comunități din nordul țării au fost evacuate din calea flăcărilor, iar zeci de mii de oameni au fost avertizați să rămână în case, cu ferestrele închise, pentru a evita intoxicarea cu fum. În plus, transportul feroviar a fost întrerupt în zonă.

Satelitul de observație a Pământului, Copernicus, arată peste 60 de incendii în Suedia, însă și Norvegia, Finlanda sau Rusia au fost afectate de fenomenele extreme. Norvegia a trimis șase elicopetere ale pompierilor pentru a le veni în ajutor suedezilor, în timp ce Italia trimite două avioane Canadaair CL-415s, care poate căra și arunca 6.000 de litri de apă.

În vestul Suediei, operațiunile pompierilor au fost oprite, lângă pădurea Älvdalen, de teamă că temperaturile neobișnuit de mari ar putea cauza explozia proiectilelor nedetonate din timpul războiului.

Suedia s-a mai confruntat cu incendii de vegetație și în trecut, însă niciodată pe o suprafață atât de extinsă și atât de aproape de Cercul Arctic. De altfel, acest fenomen extrem s-a răspândit și în zone precum Groenlanda, Alaska, Siberia sau Canada, toate regiunile confruntându-se acum cu incendii de vegetație spontane, pe suprafețe considerabile.

Autoritățile suedeze avertizează că riscul de incendii este „extrem de ridicat” în următoarea perioadă, când temperaturile vor depăși 30 de grade Celsius.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Transplantul cardiac, inevitabil pentru Mircea Lucescu: „Nu ne mai putem aștepta la o recuperare semnificativă”. Verdictul medicului cardiolog despre recuperare
Capital.ro
Călin Georgescu poate pleca din România. Ce plan ar avea fostul candidat la prezidențiale
Playtech.ro
Cât costă o centrală telefonică din comunism în 2026: preţul e de ordinul miilor de lei
Adevarul
Apocalipsa după Donald Trump. Amenințare fără precedent la adresa Iranului: „O întreagă civilizație va muri în această seară”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drama neștiută a Andreei, asistenta de 31 de ani din Târgu Jiu care și-a pus capăt zilelor. În urmă cu patru luni a fost abuzată de trei indivizi
iamsport.ro
Gabi Tamaș, acuzat că și-ar fi ieșit din minți și ar fi agresat mai multe persoane la Survivor! Ar fi lansat și ”amenințări de o brutalitate șocantă la adresa femeilor din staff”
MediaFlux
Breaking News: CNA închide Realitatea Plus din cauza amenzilor neplătite! Licența postului TV a fost retrasă
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj