Vremea din Europa se află în pragul unei schimbări radicale. Fenomenul care nu a mai fost întâlnit în ultimii 1.600 de ani

Curentul oceanic care ajută la încălzirea apelor Atlanticului din regiunile ţărmurilor europene şi din America de Nord a încetinit semnificativ faţă de nivelul înregistrat în 1800. Conform unei noi cercetări, este la cel mai slab nivel atins în ultimii 1.600 de ani.
Filip Stan
17 apr. 2018, 10:32
Vremea din Europa se află în pragul unei schimbări radicale. Fenomenul care nu a mai fost întâlnit în ultimii 1.600 de ani

Circulaţia curentului oceanic joacă un rol important în sistemul climatic al Pământului, iar o încetinire majoră sau abruptă a acestuia poate avea repercursiuni la nivel global. Conform PopScience, schimbarea ar putea duce la creşterea nivelului oceanelor în SUA, dar ar putea altera şi vremea din Europa.

Anterior, la sfârşitul Erei Glaciare, fluctuaţiile rapide ale circulaţiei curenţilor oceanici au dus la schimbări climatice extreme la nivel global. Un exemplu relativ exagerat, dar în acelaşi timp terifiant, a fost prezentat în filmul ”Unde vei fi poimâine?” din 2004.

Încetinirea observată recent a fost provocată de încălzirea regiunii nordice din Atlantic şi a afluxului de apă din ploi sau topirea gheţarilor. Fenomenul a fost prezis de mai multe ori, însă până în prezent gradul de încetinire a rămas un mister.

Circulaţia oceanică în cauză poartă denumirea de “Atlantic Meridional Overturning Circulation” (AMOC). AMOC transportă apă caldă către nordul Atlanticului, unde ajunge în adâncurile apelor. De aici călătoreşte către ţărmurile sudice de unde ajunge în oceanele din întreaga lume. Acest curent este unul dintre cei mai importanţi transportatori de căldură către sistemul climatic, inclusiv către Curentul Golfului ce menţine regiunea vestică din Europa caldă.

Anterior, modelele climatice au prezis o încetinire a acestui curent din cauza emisiilor de gaze de seră. Din cauza acestor predicţii, cât şi a posiblităţii schimbărilor climatice abrupte, cercetătorii monitorizează AMOC încă din 2004, potrivit descopera.ro.

Conform specialiştilor din cadrul Universităţii din Londra, atunci când AMOC încetineşte zona nord-estică a Atlanticului devine mai rece, iar părţi din zona vestică se încălzesc. În cadrul cercetării actuale, specialiştii s-au bazat pe rămăşiţele creaturilor de pe fundul oceanului. Temperaturile pot fi observate prin analiza diferitelor specii şi a compoziţiei chimice din scheletul lor.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Au marcat 19 goluri și au primit 7, iar finala e pe 19.07! Cele mai tari coincidențe înainte de finala Cupei Mondiale 2026, Spania – Argentina
Capital.ro
Telefonul mobil îți poate afecta mâinile fără să-ți dai seama. Medicii avertizează asupra afecțiunilor provocate de utilizarea excesivă
Playtech.ro
Cât costă acum să chemi un electrician acasă. Doar deplasarea poate ajunge la 100 de lei. Lista actualizată cu noile tarife în 2026
Adevarul
Cât ar putea scumpi noua taxă UE carburanții. Calculul pentru un șofer cu Dacia Logan
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Legendarul sportiv român este împotriva ”Anului Ilie Năstase”: ”Tăiam de la bolnavii de cancer, dar avem bani pentru show”
MediaFlux
Nativii care ar putea obține o sumă mare de bani. Horoscopul weekendului
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România