Vremea rea face ravagii! Peste o sută de morţi! Cea mai cruntă furtună din ultimii zece ani! Vânt de peste 190 de kilometri pe oră

Tragedie fără margini din cauza efectelor nemiloase ale vremii. Peste o sută de oameni au murit în urma unui ciclon devastator, cel mai aprig din ultimul deceniu. 
Romania TV
17 mart. 2019, 21:29
Vremea rea face ravagii! Peste o sută de morţi! Cea mai cruntă furtună din ultimii zece ani! Vânt de peste 190 de kilometri pe oră

Cel puţin 113 persoane şi-au pierdut viaţa în Mozambic şi Zimbabwe în urma trecerii devastatorului ciclon tropical Idai, multe altele fiind date dispărute în cele două ţării ale Africii australe afectate de inundaţii şi rafale puternice de vânt, transmite duminică AFP.

Bilanţul provizoriu al victimelor în Zimbabwe a crescut la 65 de morţi, în timp ce Mozambicul vecin a confirmat deocamdată 48 de morţi, scrie Agerpres.

În Zimbabwe, districtul Chimanimani a fost cel mai afectat de catastrofă, numeroase poduri şi case fiind distruse, iar din cauza condiţiilor meteo şi a drumurilor devenite impracticabile echipele de salvare încă nu pot ajunge în zonele sinistrate. Potrivit ONU, în această ţară peste o sută de persoane sunt date dispărute şi alte circa 10.000 au fost afectate de ciclon.

În Mozambic, unde ciclonul a pătruns încă de joi, cel puţin câteva zeci de persoane sunt date dispărute. Ciclonul a izolat vineri de restul ţării oraşul-port Beira, cu circa o jumătate de milion de locuitori, rămas fără electricitate şi cu aeroportul devastat.

Ciclonul Idai este considerat unul dintre cele puternice fenomene de acest fel formate în Oceanul Indian în ultimii zece ani, lovind coasta continentului african cu rafale de vânt ce au ajuns până la 190 de km/h.

Sistemul depresionar asociat ciclonului a adus la începutul lunii ploi diluviene în centrul şi nordul Mozambicului, unde circa 140.000 de persoane sunt sinistrate în urma acestor fenomene meteo.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf s-au împăcat! Impresara a făcut marele anunț
Fanatik.ro
De necrezut! Faza de coșmar care a scos-o pe Universitatea Craiova din Conference League! Arbitrul a dictat penalty în ultimul minut. Video
Capital.ro
Cod Rutier 2025. Obligație pentru mii de șoferi pe timpul iernii. Legislația impune folosirea lanțurilor antiderapante
Playtech.ro
Dacă numele tău de familie este pe această listă, eşti român 100%. Care este cel mai des întâlnit
Adevarul
România va plăti datoria istorică de 6,8 milioane de dolari pentru importul de bumbac fibră către SUA
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
Schimbări în 2026 pentru românii care stau la bloc. Guvernul a luat decizia care îi va încurca pe proprietari
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
A MURIT: Călin Georgescu e în doliu!. S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!