Vremea se răcește, vin ploile. Elena Mateescu anunță diferențe de 10 grade de la o zi la alta

Gata cu canicula, vremea se schimbă radical. Elena Mateescu a anunțat de când vin ploile.
Alina Costache
08 sept. 2024, 17:23
Vremea se răcește, vin ploile. Elena Mateescu anunță diferențe de 10 grade de la o zi la alta

Vremea tomnatică începe să se simtă, iar meteorologii anunță că se schimbă timpul. Gata cu canicula, vin ploile. În plus, Elena Mateescu a declarat că temperaturile vor scădea cu până la 10 grade de la o zi la alta.

În prima zi din săptămână și în prima zi de școală, vom avea parte de vreme frumoasă și de peste 30 de grade. Situația se schimă de marți, atunci când vor începe ploile, a spus Elena Mateescu la Antena 3.

„Luni va o zi frumoasă în cea mai mare parte a țării, cu valori de temperaturi peste datele specifice perioadei din calendar.

Vorbim de valori de până la 32°C, în special în partea de vest-sud a țării, inclusiv în Capitală, unde va fi o maximă de 30°C.

Însă, începând din orele serii, este posibil să vorbim de apariția precipitațiilor cu precădere în jumătatea vestică a țării, după care aria ploilor să fie în extindere și în același timp să vorbim și de cantități însemnate.

Vorbim de 20-30 l/m² la nivel local și intensificări ale vântului care vor putea depăși viteze la rafală de 55-75 km/h.

Marți va fi o vreme în răcorire, exceptând partea de sud-est și est a țării, acolo unde temperaturile vor mai atinge valori de până la 29°, în timp ce în restul țării vor fi cel mult 19-24°.

Practic, până la finalul săptămânii este posibil să consemnăm aceste alternanțe cu mici variații de la o zi la alta, zile în care să vorbim de 29-30°, zile în care temperaturile să nu depășească cel mult 20-21°.

Răcorirea cea mai semnificativă se va resimți însă de la sfârșitul săptămânii viitoare, când maximele nu vor mai depăși 19-21° și precipitațiile vor fi prezente în cea mai mare parte a țării, local cu valori însemnate”, a spus Elena Mateescu, şefa ANM, duminică, la Antena 3 CNN.

Temperaturi de iarnă la începutul toamnei. Câte grade s-au înregistrat la Miercurea Ciuc

Noaptea de sâmbătă spre duminică a fost cea mai friguroasă din această toamnă. Temperaturi de iarnă s-au simțit la începutul lui septembrie, la Miercurea Ciuc.

Termometrele au indicat un grad, însă s-au simțit 0 grade. De asemenea, a fost cel mai frig în depresiuni, de la începutul acestei toamne. Astfel, meteorologii au anunțat 2 grade la Întorsura Buzăului, 3 grade la Topliţa şi tot 3 grade și la Obârșia Lotrului.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Leo de la Kuweit a răspuns zvonurilor despre scandalul cu Robert Lele! Manelistul a negat că ar fi existat vreun conflict între ei
Fanatik.ro
„Să-i spun un secret lui Gigi Becali”. Meme Stoica a reacționat după ce Boutoutaou a fost distrus de patron!
Capital.ro
Un drept pe care multe familii nu îl cunosc. Ce pot solicita rudele după un deces, în funcție de țară
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Regulile care i-au revoltat pe angajați după reîntoarcerea la birou: „Dacă discuția e mai lungă de 5 minute, ieșiți pe hol”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandru Gabriel, un tânăr de 22 de ani din Iași, a dispărut fără urmă. Iubita lui a alertat autoritățile
iamsport.ro
Afacere de milioane de euro între frații Pavăl și Ion Țiriac
MediaFlux
Adio card de sănătate! Milioane de români întâmpină schimbarea chiar începând cu 1 septembrie
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat