WIMBLEDON 2015. Roger Federer, victorie superbă în sferturi. Se apropie de al 8-lea titlu la Wimbledon

WIMBLEDON 2015. Roger Federer a fost primul jucător de pe tabloul masculin care s-a calificat în careul de aşi al celui de-al treilea turneu de Grand Slam al anului. El l-a învins în trei seturi, 6-3, 7-5, 6-2, pe francezul Gilles Simon şi va juca în semifinale cu scoţianul Andy Murray (6-4, 7-5, 6-4 cu Vasek Pospisil).

08 iul. 2015, 15:26

WIMBLEDON 2015. Pentru al 13-lea an consecutiv, Roger Federer va juca în semifinalele turneului de la Wimbledon. Este un record absolut, greu de egalat, dacă nu chiar imposibil. Aşa cum şi lui Federer i-a trebuit o întreagă carieră să depăşească recordul de 12 semifinale semininale consecutive stabilit de Jimmy Connors (1974-1985).

WIMBLEDON 2015. Miercuri, în semifinala cu Gilles Simon, Roger Federer nua  întâmpinat o rezistenţă deosebită din partea francezului, care nu s-a aflat într-una din zilele sale excelente. 6-3, 7-5, 6-2 a fost scorul cu care Federer a câştigat partida, iar în semifinale îl întâlneşte pe Andy Murray care l-a eliminat pe Vasek Pospisil, cu 6-4, 7-5, 6-4.

WIMBLEDON 2015. Septuplu campion la Wimbledon, Roger Federer a avut nevoie de doar 96 de minute pentru a câştiga partida cu Gilles Simon, el având pe durata jocului 36 de lovituri direct câştigătoare şi servind 11 aşi.

WIMBLEDON 2015. Semifinalele feminine sunt Serena Williams – Maria Şarapova, Agnieszka Radwanska – Garbine Muguruza.