WIMBLEDON 2017. Sorana Cîrstea s-a calificat în turul trei, după 1-1 la seturi cu Bethanie Mattek-Sands

WIMBLEDON 2017. Sorana Cîrstea a beneficiat de abandonul americancei Bethanie Mattek-Sands la finalul setului doi, câştigat de româncă la tie-break şi i se alătură Simonei Halep în turul trei.

06 iul. 2017, 16:06

WIMBLEDON 2017. Sorana Cîrstea a pierdut primul set cu 4-6 şi l-a câştigat pe al doilea cu 7-6, la tie-break scorul fiind 7-4. Americanca Bethanie Mattek-Sands s-a accidentat însă foarte grav la genunchi în primul game al setului al treilea, când a alunecat pe iarbă. Sportiva din SUA a fost scoasă de pe teren cu targa.

Cîrstea a început meciul cu Mattek-Sands cu un break, dar apoi americanca a câștigat două ghemuri la rând și a reușit să se desprindă la 4-2. Sorana a câștigat și ea contra serviciului și a egalat în cele din urmă, 4-4, scor la care a irosit o minge de break, care ar fi putut înclina balanța în set. Adversara a făcut 5-4, câștigând setul cu 6-4, după o dublă greșeală a româncei.

În setul al doilea, Cîrstea a început foarte bine și a avut 2-0, după ce a salvat trei mingi de break, dar apoi Mattek-Sands a luat trei ghemuri consecutive (2-3). A fost rândul Soranei să întoarcă scorul, având 5-4, dar, deși a servit pentru set, americanca a făcut break. În tie break, Sorana s-a desprins rapid la 4-0 și 5-1, impunându-se cu 7-4. Cîrstea are patru victorii din tot atâtea meciuri cu americanca, precedenta fiind în 2013, când Sorana s-a impus cu 6-1, 6-3 în primul tur la Pattaya.

WIMBLEDON 2017. În turul al treilea, sâmbătă, Sorana o va întâlni pe Garbine Muguruza, care a eliminat-o cu 6-2, 6-4 pe belgianca Yanina Wickmayer.

Calificarea în turul al treilea este recompensată la Wimbledon cu 90.000 de lire sterline (aproximativ 103.000 de euro) şi cu 130 de puncte WTA.

Vineri va juca în turul trei Simona Halep, care o va avea ca adversară pe chinezoaica Shuai Peng.