Yemen: Preşedintele Saleh va semna un acord de transferare a puterii

Preşedintele Yemenului, Ali Abdallah Saleh, a sosit miercuri dimineaţă la Riyadh pentru a semna un acord de transferare a puterii, afirmă o sursă oficială de la Sanaa.
Romania TV
23 nov. 2011, 09:59
Yemen: Preşedintele Saleh va semna un acord de transferare a puterii

Deplasarea preşedintelui Saleh vine ca urmare a anunţului făcut marţi de un emisar ONU, conform căruia a fost finalizat un acord între putere şi opoziţie asupra unui plan de ieşire din criză, în conformitate cu iniţiativa monarhiilor arabe din Golf, potrivit Mediafax.

Televiziunea oficială yemenită a precizat că Saleh, care până în prezent a refuzat să renunţe la putere în pofida protestelor populare, „va asista la semnarea iniţiativei ţărilor din regiunea Golfului şi a mecanismului de aplicare”.

Planul propus în primăvară de monarhiile ce fac parte din Consiliul de Cooperare al Golfului (CCG), condus de Arabia Saudită, prevede plecarea lui Saleh de la putere, în schimbul imunităţii pentru el şi familia sa.

El trebuie să predea conducerea pentru o perioadă de interimat vicepreşedintelui, Abd Rabbo Mansour Hadi, considerat un om înclinat spre consens.

Preşedintele yemenit, aflat la putere de 33 de ani şi căruia manifestanţii i-au cerut demisia încă din ianuarie, a refuzat până în prezent să semneze planul de ieşire din criză, retrăgându-se în repetate rânduri de la negocieri în ultimul moment.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Anunț de ultimă oră despre situațiile lui Musi și Karamoko înainte de UTA – Dinamo. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea filmelor. S-a stins o cunoscută actriță. A fost răpusă de boală prea devreme: Cea mai profundă durere
Playtech.ro
Cui rămâne averea dacă nu ai copii sau soţ/soţie: explicaţia oficială a avocaţilor
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un mare campion al CS Dinamo s-a stins din viață! Când și unde va fi înmormântat regretatul sportiv
iamsport.ro
Bölöni l-a numit pe membrul Generației de Aur care a avut o carieră mai bună decât Hagi: ”E deranjant că pleacă de la Real și de la Barcelona! Și pleacă în Divizia B”
MediaFlux
Negociatorii americani cer în continuare Ucrainei să renunţe la Donbas: Vladimir Putin vrea teritorii. Președintele Finlandei, discuții separate cu ginerele lui Trump și cu Zelenski
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde