Zeci de persoane, audiate la DNA Constanţa în cazul referendumului

Aproximativ 50 de persoane din judeţele Constanţa şi Tulcea au fost chemate la audieri, în ultimele zile, la sediul DNA Constanţa în dosarul privind posibile fraude la referendumul pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu.
Romania TV
20 sept. 2012, 11:46
Zeci de persoane, audiate la DNA Constanţa în cazul referendumului

„Este vorba despre o comisie rogatorie sosită de la Bucureşti, care audiază mai mulţi martori într-un dosar al structurii centrale”, a declarat, joi, şeful DNA Constanţa, procurorul Sorin Constantinescu.

El a precizat că este vorba despre aproximativ 50 de persoane care locuiesc în judeţele Constanţa şi Tulcea. „Fiind vorba despre persoane aflate în zona noatră de competenţă, s-a decis audierea lor la Constanţa, dar dosarul este al structurii centrale”, a mai spus şeful DNA Constanţa.

Martorii chemaţi la audieri în dosarul refendumului pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu au fost citaţi câte 15 – 20 pe zi, urmând să fie audiaţi în funcţie de cum ajung la sediul DNA Constanţa.

Contactaţi telefonic, reprezentanţii USL Constanţa au spus că nu ştiu nimic despre audierea acestor martori şi nici din ce localităţi provin ei.

În luna august, Direcţia Naţională Anticorupţie informa că procurorii fac cercetări în legătură cu organizarea şi desfăşurarea referendumului din 29 iulie. Astfel, au avut loc audieri în judeţele Vrancea, Gorj, Dolj, Mehedinţi şi Teleroman.

Parchetul General a deschis peste 500 de dosare penale privind posibile fraude electorale comise la referendumul din 29 iulie, cele mai multe fiind în judeţe din Oltenia şi Moldova, unde au fost înregistrate prezenţe record, de multe ori de peste sută la sută.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
El l-a dus pe Tavi Popescu la FCSB, el îl va vinde de la FCSB: „Gigi mi-a promis!”. Dezvăluiri din interior: „La 18 ani mama lui a venit la mine”. Exclusiv
Capital.ro
Prețurile la motorină cresc din nou, deși acciza a fost redusă. Ce reclamă Bogdan Ivan
Playtech.ro
Declarația pentru ieșirea minorului din țară este necesară și dacă nu mai există control la frontieră?
Adevarul
Tatuajele românilor din urmă cu 125 de ani. Studiul fascinant al lui Nicolae Minovici despre semnele de pe pielea oamenilor
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Afacerea lui Radu Drăgușin care i-ar putea aduce de 183 de ori mai mult decât a investit
MediaFlux
Răsturnare de situație privind pacea în Ucraina! Putin răspunde propunerilor lui Zelenski
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat