Zeci de persoane, ucise într-un atac taliban împotriva serviciilor de informaţii militare

Cel puţin 65 de persoane au fost ucise într-un atac comis luni de talibani împotriva unei baze a serviciilor de informaţii militare în centrul Afganistanului, a declarat marţi un oficial afgan.
Alina Costache
22 ian. 2019, 10:04
Zeci de persoane, ucise într-un atac taliban împotriva serviciilor de informaţii militare

„Am scos 65 de cadavre de sub dărâmături”, a declarat Mohammad Sardar Bakhyari, adjunctul şefului Consiliului provincial din Wardak (centru).

O sursă din cadrul serviciilor de securitate a declarat sub rezerva anonimatului că sunt „cel puţin 70 de morţi” în atentat.

Un prim bilanţ al autorităţilor din provincia Wardak anunţa luni 12 morţi şi 20 de răniţi. Alte mass-media din Afganistan au raportat că peste 100 de persoane au fost ucise, informează Agerpres.

Un vehicul de transport al trupelor armatei afgane, un Humvee furat şi „plin de explozibili”, a fost detonat la intrarea în centrul de pregătire al serviciilor de informaţii din Maidan Shar, capitala provinciei Wardak, situată la 50 de km sud de Kabul.

Citeşte şi Atac terorist la o bază militară: Cel puţin 125 de morţi şi mai mulţi răniţi

„Apoi, trei bărbaţi aflaţi într-un vehicul în urma maşinii detonate au intrat în tabără”, a spus Abdul Wahid Akbarzai, membru al Consiliului provincial, potrivit Agerpres.

A urmat un schimb de focuri şi cei trei atacatori au fost ucişi, însă majoritatea deceselor au avut loc „din cauza prăbuşirii parţiale a clădirii după explozia puternică”, a declarat şeful Consiliului provincial Akhtar Mohammad Tahiri, precizând că atacatorii purtau uniforme ale serviciilor de informaţii.

Talibanii au revendicat imediat atacul pe WhatsApp.

„Este o pierdere grea”, a afirmat Tahiri. „Forţele serviciilor de informaţii sunt mult mai bine echipate şi pregătite decât poliţia şi armata care suferă pierderi importante”, a mai spus el.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat transferul lui Denis Alibec în SuperLiga: „Îl las gratis dacă se înțeleg”. Exclusiv
Capital.ro
Nicușor Dan este în doliu. Durere în familia președintelui României: „O ruptură definitivă de cel mai iubit om”
Playtech.ro
Cu ce poți înlocui făina în rețetele de pâine fără să strici textura și gustul
Adevarul
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai mult. Acum are propria afacere: „Tot ce vindem este proaspăt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Vești bune pentru toți românii! Bolnavii vor putea efectua analize decontate toată luna. Anunțul a fost făcut de CNAS
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Modificări majore în Cartea Electronică de Identitate. Aceasta va include cardul de sănătate și diplomele de studii
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil