Zeci de salariaţi din Făgăraş şi Victoria pichetează sediul Prefecturii Braşov

Aproximativ 50 de salariaţi de la societăţile comerciale Nitroporos Făgăraş şi Viromet Victoria pichetează joi, sediul Prefecturii Braşov, între orele 9.00-13.00.
Romania TV
06 iun. 2013, 08:38
Zeci de salariaţi din Făgăraş şi Victoria pichetează sediul Prefecturii Braşov

Protestul sindicaliştilor este îndreptat împotriva liberalizării preţului la gazele naturale şi la energia electrică, conform prevederilor memorandumului încheiat cu FMI ceea ce va duce la dispariţia celor două societăţi comerciale, susţin sindicaliştii, informează Agerpres.

Liderul sindicatului Nitroporos Făgăraş, Lucian Cupu, a declarat că societatea este închisă de o lună urmând ca, de la 1 iulie, 248 din cei 500 de salariaţi să fie disponibilizaţi.

„Protestăm pentru că societatea noastră este oprită de o lună de zile, iar salariaţii urmează să fie concediaţi. Creşterea preţurilor la gazele naturale şi la energia electrică va duce la dispariţia pentru totdeauna a societăţii. Am solicitat diverse întâlniri la Guvern şi ministere, dar acest lucru nu s-a întâmplat. De la 1 iulie, 248 de salariaţi care vor fi concediaţi au primit deja preavizele. Vor mai rămâne pe platformă 170 de salariaţi pentru paza instalaţiilor. Situaţia este catastrofală în municipiul Făgăraş pentru că, dacă şi societatea Nitroporos se va închide, oraşul va avea doar salariaţi din sistemul bugetar. Nu ştiu ce va fi din punct de vedere social”, a spus liderul de sindicat.

La rândul lui, Valentin Pampu, liderul sindicatului Viromet Victoria, a declarat că instalaţia de metanol a combinatului a fost închisă din lipsa gazului metan.

„Acum mai avem în funcţiune instalaţiile de răşini şi formol. O parte dintre angajaţii de la instalaţia de metanol au fost distribuiţi la celelalte secţii. Dar, dacă nu se porneşte instalaţia de metanol, iar colegii din grupul Inter Agro de care aparţinem nu vor mai produce îngrăşăminte chimice, nu ştiu cât vom mai rezista. Mai avem 500 de salariaţi şi este primul an când au început să apară şi la noi probleme din cauza preţului la gazele naturale. Dacă nu vom mai primi gaze naturale, murim”, a precizat liderul de sindicat.

Protestatarii sunt dotaţi cu două sirene, trompete, fluiere, tobe şi fac un zgomot infernal în centrul Braşovului. Ei şi-au amenajat un cort în caz de ploaie, iar în faţa acestuia au aşezat un sicriu. De la o portavoce aceştia scandează lozinci precum „Jos mafia”, „Afară cu mafia din ţară”, „Chimia salvează România”.

Acţiunea de protest se desfăşoară fără incidente.

DailyBusiness
Lene pe bani publici: bugetarii din România, codașii Europei la productivitate, arată un STUDIU al Uniunii Europene
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce înseamnă POD de pe factura de energie electrică. Are un rol esențial pentru în contractul PPC și Hidroelectrica, dar puțini clienți știu
Capital.ro
Elena Udrea, devastată. Adio, eliberare din închisoare?! Nu regretă faptele și sfidează justiția
Playtech.ro
Anunţul momentului despre vremea în august! Va fi o lună cum nu am mai avut de ani de zile, spun meteorologii
DailyBusiness
Cum alegi un pepene copt fără să îi dai cep. 6 metode prin care te asiguri că o să ai pe masă cel mai dulce şi mai roşu pepene
Adevarul
Moartea suspectă a ministrului Transportului din Rusia, fisura care zguduie sistemul de putere de la Kremlin
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Românii din fotoliile de lux, chemați la arme. Ce prevede noul proiect de lege
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Cine sunt femeile celebre care au fost în viața lui Lucian Viziru. Cel mai dorit burlac din România a cucerit celebrități precum Catrinel Sandu sau Gabriela Spanic
Cancan.ro
Am aflat cine este bătrânelul bogătaș care a fost UMILIT de iubita tinerică în fața unui hotel din Monaco!
Playsport.ro
Moștenirea între donație și vânzare-cumpărare. Cum lași proprietăți copiilor ca să nu le piardă, simplu și eficient
Capital.ro
Vârsta de pensionare va crește. Bolojan nu mai are răbdare cu românii: Mai există undeva așa?
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Noua listă cu medicamente al căror consum însemnă pierderea carnetului. Ce se întâmplă cu mare parte a analgezicelor
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Planta care alungă căpușele din curte. Ce ar trebui să ai neapărat în grădină ca să scapi de musafirii nepoftiți