Zegrean: Sesizarea pe Codul Penal e făcută de 96 de judecători ÎCCJ, trebuie să fim pe măsura aşteptărilor

Președintele Curții Constituționale a României, Augustin Zegrean, a declarat miercuri, înainte de ședința în care se dezbat sesizările privind modificările Codului Penal, că este "o temă grea", deoarece sesizarea ÎCCJ este făcută de 96 de judecători iar membrii CCR vor trebui să fie cel puțin pe măsura așteptărilor acestora, transmite Agerpres.
Romania TV
15 ian. 2014, 08:56
Zegrean: Sesizarea pe Codul Penal e făcută de 96 de judecători ÎCCJ, trebuie să fim pe măsura aşteptărilor

„Este o temă grea, pentru că de data asta sesizarea este făcută de 96 de judecători de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie și sigur că trebuie să fim cel puțin pe măsura așteptărilor lor și sigur că este o temă care a fost mult discutată. Lumea așteaptă, va trebui să fim deștepți”, a afirmat Zegrean.

Referitor la faptul că parlamentarii ar fi o categorie specială, deosebiți de alți funcționari, șeful CCR a susținut că este vorba de un „joc de cuvinte”.

„Aici este, până la urmă, un joc de cuvinte, ei spun că nu sunt funcționari publici. Nu asta este tema aici în discuție, problema este că situația funcționarilor publici este reglementată într-o lege a funcționarilor publici (…), dar aici este vorba despre funcționarii publici în general. Codul Penal are o altă viziune asupra funcționarilor publici. O s-o deslușim”, a spus președintele Curții.

Întrebat dacă aceia care dau banii înapoi după ce i-au furat prin abuz în serviciu ar trebui scutiți parțial de pedeapsă, Zegrean a răspuns: „După ei, da”.

Curtea Constituțională a României (CCR) dezbate miercuri cele trei sesizări formulate de Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) și de Partidul Democrat Liberal (PDL) privind modificările aduse Codului Penal.

Camera Deputaților a aprobat pe 10 decembrie anul trecut un proiect de modificare a Codului Penal, respins de Senat în octombrie 2012.

PDL a formulat două sesizări la CCR privind articolele din Codul Penal referitoare la conflictul de interese, definiția funcționarului public și prejudiciul cauzat prin comiterea de infracțiuni.

Și ÎCCJ a decis să sesizeze Curtea Constituțională cu privire la modificările aduse Codului Penal, apreciind că se încalcă mai multe dispoziții ale Legii fundamentale: „egalitatea în drepturi”, „cetățenii sunt egali în fața legii și a autorităților publice, fără privilegii și fără discriminări”.

Dispozițiile criticate exceptează de la dispozițiile art. 147 din Codul Penal, care definesc noțiunile de „funcționar public” și „funcționar”, precum și de la dispozițiile art. 175, care definesc noțiunea de „funcționar public”, o serie de categorii de persoane — „Președintele României, deputații și senatorii, precum și persoanele care își desfășoară activitatea în cadrul unei profesii liberale, în baza unei legi speciale și care nu sunt finanțați de la bugetul de stat”.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Crainicul ultras de la Dinamo! Bătut de jandarmi, după ce a invadat terenul: „M-au frăgezit! Au dat în mine cu scutul”
Capital.ro
Călin Georgescu i-a cucerit pe români. Joacă sau nu teatru fostul candidat? Theodor Paleologu: Îl preferam pe Vadim
Playtech.ro
Când poți pierde dreptul de proprietate în favoarea vecinului. Cazurile de uzucapiune de 10 sau 20 de ani
Adevarul
Descoperire șoc. Vaccinul ARNm anti-COVID, arma secretă care combate cancerul
wowbiz.ro
Crimă înfiorătoare: un bărbat de 41 de ani și-a împușcat iubita și pe cei doi băieți ai acesteia. FILMUL complet al tragediei
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Simona Halep a pierdut 18 milioane de dolari! Americanii anunță declinul financiar uriaș
kanald.ro
Momentul în care o mașină este strivită de un TIR scăpat de sub control, în localitatea Drăgușeni! Șoferul mașinii și pasagerul au murit PE LOC
Cancan.ro
Tragedie fără margini! Fiica unui celebru prezentator TV a murit la 19 ani
iamsport.ro
Gigi Becali a ”dinamitat” vestiarul FCSB! Cum i-a întors pe unii jucători împotriva celorlalți: ”Li s-a stricat complet starea de spirit”
MediaFlux
Se schimbă tot ce știam despre impozitele pe clădiri. Se întâmplă la 1 ianuarie
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi