Zelenski confirmă succesul armatei ucrainene pe frontul de est: „Aproximativ 2.000 de kilometri din teritoriul nostru au fost eliberaţi. Armata rusă își arată spatele”

Linia de apărare a Rusiei a cedat pe frontul de est din Ucraina. Trupele Kievului au înaintat neașteptat de mult spre Izium și Kupiansk, din regiunea Harkov, fortând inamicii să se retragă și cucerind orașele.
Alina Costache
10 sept. 2022, 22:53
Zelenski confirmă succesul armatei ucrainene pe frontul de est:

Aproximativ 2.000 de kilometri din teritoriul ucrainean au fost eliberați în cadrul acțiunilor active de la începutul lunii septembrie, a declarat Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei, despre succesul înregistrat de armata ucraineană.

Zelenski: „Nu e o alegere rea pentru ei să fugă”

”Mişcarea soldaţilor noştri în diferite direcţii ale frontului continuă. În acest moment, aproximativ 2.000 de kilometri din teritoriul nostru au fost eliberaţi în cadrul acţiunilor active de la începutul lunii septembrie. Armata rusă în aceste zile demonstrează tot ce poate, îşi arată spatele. Şi, la urma urmei, nu este o alegere rea pentru ei să fugă. În Ucraina nu este loc pentru ocupanţi şi nici nu va fi”, a spus liderul Ucrainei, Volodimir Zelenski.

Zelenski și-a arătat aprecierea pentru luptătorii Regimentului 15 slav al Gărzii Naționale a Ucrainei, care au acționat în zona Harkov.

”Mulţumim pentru securizarea situaţiei din Balaklia soldaţilor Batalionului 214 de puşcaşi care, împreună cu unităţile Departamentului Şef al Serviciului de Informaţii, Forţele pentru Operaţiuni Speciale, Forţele Speciale ale Gărzii Naţionale şi poliţia, au revenit la controlul deplin al oraşului. Mulţumim tuturor apărătorilor şi apărătorilor noştri care au făcut ca victoria noastră să fie şi mai vizibilă în aceste săptămâni!”, spune liderul ucrainean în mesaj.

Citește și Forțele ucrainene întră în orașul Izium, după cinci luni de ocupație rusă. „Rușii au lăsat în urmă arme și muniție”

Moscova confirmă retragerea din Kupiansk și Izium

Forțele uncrainene au preluat controlul asupra orașelor Kupiansk și Izium, din regiunea Harkov, după ce au forțat trupele ruse să se retragă.

Un ofițer implicat în operațiunea de eliberare a orașului strategic de est, Izium, a declarat pentru CNN că forțele ucrainene au intrat pe teritoriul invadat. „Tocmai am început să curățăm orașul. Primele unități militare sunt aici”.

„Rușii au fugit și au lăsat în urmă arme și muniție. Centrul orașului este liber”, a declarat un purtător de cuvânt al Brigăzii Bohun a Forțelor Terestre ale Ucrainei.

Și Moscova a recunoscut pierderea localităților Kupiansk și Izium, dar vine cu o cu totul altă explicație. Își mută trupele din Harkov spre Donețk.

Ministerul Apărării de la Moscova a anunțat, sâmbătă, că în Balakliya și Izium, regiunea Harkov din Ucraina, a fost desfășurată o operațiune de trei zile „pentru a reduce și a organiza transferul” de trupe pe teritoriul autoproclamatei republici Donețk. Operațiunea avut loc ca parte a deciziei de regrupare a trupelor din regiunea Harkov „pentru a spori eforturile în direcția Donețk”.

Citește și Rusia oferă o recompensă de un milion de ruble oricărei persoane care îl capturează pe Robocop pe câmpul de luptă. Ucraina duce un război super-tehnologic

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Are o avere de 100 de milioane de euro, însă Valentina Pelinel recurge la acest gest. Ce face, de fapt, soția lui Cristi Borcea
Capital.ro
Sorin Grindeanu face dezvăluiri despre Ilie Bolojan. Ce plănuia premierul interimar încă din 2024: Știu de la fostul meu președinte al partidului
Playtech.ro
Cât costă un metru pătrat de teren extravilan lângă București în 2026. Zonele unde prețurile au explodat
Adevarul
Leguma ieftină pe care nutriționiștii o recomandă: scade colesterolul „rău” și îți protejează inima
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Foc violent la un depozit de anvelope din Bragadiru, județul Ilfov. Circulația pe DN 6 a fost oprită
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
S-a decis la Palatul Cotroceni! Sorin Grindeanu face anunțul despre viitorul premier
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi