Zgonea: Biroul permanent discută miercuri cererea DNA în privinţa lui Chiţoiu

Biroul permanent va analiza miercuri solicitarea DNA pentru începerea urmăririi penale a liberalului Daniel Chiţoiu, a anunţat preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea.
Iulian Tudor
26 feb. 2014, 10:46
Zgonea: Biroul permanent discută miercuri cererea DNA în privinţa lui Chiţoiu

„Procurorul general mi-a trimis această solicitare, ea a venit aseară târziu (marţi seară) am citit-o acum şi am convocat Biroul permanent, deja suntem predictibili şi transparenţi, la ora 13,00, astăzi, pentru a îndeplini procedurile regulamentare şi legale”, a spus Zgonea la Palatul Parlamentului. 

Şeful Direcţiei Naţionale Anticorupţie a transmis procurorului general referatul în vederea sesizării Camerei Deputaţilor pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale faţă de Daniel Chiţoiu pentru abuz în serviciu şi constituirea unui grup infracţional organizat, în perioada în care avea calitatea de ministru al Finanţelor Publice.

VEZI ŞI Procurorul general a trimis Camerei referatul DNA în cazul lui Daniel Chiţoiu

DNA precizează că cererea referitoare la efectuarea urmăririi penale are în vedere faptul că, în acest moment, există indicii rezonabile potrivit cărora, în cursul lunii octombrie 2013, Daniel Chiţoiu a iniţiat adoptarea unei ordonanţe de urgenţă al cărei scop exclusiv era sprijinirea grupului infracţional constituit pentru a favoriza interesele Carpatica Asig, în lipsa unei urgenţe reale şi cu eludarea procedurii prealabile reglementate de Hotărârea Guvernului nr. 561/2009.

Potrivit regulamentului Camerei Deputaţilor, sesizarea DNA este analizată în Biroul permanent şi trimisă Comisiei juridice pentru a face un raport. Decizia finală este luată prin vot de plenul Camerei Deputaţilor.

VEZI ŞI Chiţoiu: Anchetarea mea este un abuz, sunt dispus să merg să dau explicaţii

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
Ștefan Baiaram a reușit o performanță istorică în tricoul Craiovei! L-a depășit pe Ilie Balaci și îl amenință pe Sorin Cârțu
Capital.ro
Cu ce riscuri ne putem confrunta în următorii ani. Ilie Bolojan vorbește despre ratingul României: Sper să putem trece la o perspectivă stabilă
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
A fost șofer de Uber și însoțitor de zbor după ce a renunțat la sportul profesionist: ”Nu mi-am imaginat în viața mea!”
MediaFlux
România a supărat UE! Riscăm să nu mai primim banii europeni
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România