Zi de doliu în fotbal. Doi fotbalişti au murit

Doi fotbalişti nigerieni au murit într-un accident cumplit. Este vorba despre George Ifeanyi, fost internaţional al Nigeriei, şi coechipierul său, Emmanuel Ogbu. Cei doi erau în maşină împreună cu un prieten, care şi-a pierdut şi el viaţa.
Filip Stan
23 mart. 2020, 18:04
Zi de doliu în fotbal. Doi fotbalişti au murit

În vârstă de 26 de ani, George Ifeanyi juca de patru ani la echipa Enugu Rangers, iar evoluţiile bune l-au adus inclusiv în atenţia echipei naţionale, pentru care a şi bifat două meciuri, în 2017. Celălalt fotbalist ucis în accident, Emmanuel Ogbu, era atacant la echipa de juniori a clubului.

Vestea morţii celor doi fotbalişti a fost urmată de o altă veste şocantă, după numai câteva ore. Doi jucători de la echipe diferite au fost răpiţi din maşină, în timp ce se îndreptau, împreună, spre Akure, un oraş din sudul ţării.

Unul dintre jucătorii răpiţi este Dayo Ojo (foto sus), internaţional nigerian, care în 2018 a ajuns cu naţionala ţării sale până în finala Cupei Africii pe Naţiuni. Ojo, care era legitimat la campioana ţării, Enyamba, călătorea împreună cu un alt fotbalist, al cărui nume nu a fost făcut însă public. Oficialii grupării Enyamba au anunţat ulterior că un alt jucător a reuşit să scape de atacatorii înarmaţi, potrivit telekomsport.ro.

Răpirile pentru răscupărări sunt la ordinea zilei în Nigeria, vizaţi fiind în special sportivii renumiţi sau familiile acestora. În trecut, fostul jucător al lui Chelsea, John Obi Mikel, şi fostul selecţioner al Nigeriei, Samson Siasia, au avut membri ai familiei rapiţi. Mama lui Siasia a fost rapită anul trecut şi eliberată după câteva săptămâni, în timp ce tatăl lui Obi Mikel a fost răpit de două ori, ultima oară când fotbalistul juca la Cupa Africii pe Naţiuni, în 2018.

Fotbalul din Nigeria a fost suspendat săptămâna trecută, pe fondul epidemiei de coronavirus.

Citeşte şi Om de afaceri mort într-un accident cumplit, în Suceava

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Echipa iubită de milioane de români tocmai şi-a anunțat dispariția! A făcut istorie în Anglia
Capital.ro
Vârstnicii care primesc 2.783 de lei pensie. Câți pensionari are România în total. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Cât plătesc părinții pentru un student la medicină în România. Taxe, chirie și costuri lunare
Adevarul
România intră sub asediul furtunilor. DSU și ISU mobilizează forțe speciale în județele aflate sub Cod portocaliu
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Alertă în Africa! Un nou focar de Ebola în Congo. 65 de decese și sute de cazuri suspectate până acum
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi