ZILE LIBERE 2020. Veşti proaste pentru români, parlamentarii taie din libere

ZILE LIBERE 2020. O nouă propunere legislativă modifică regulile după care sunt acordate zile libere legale angajaților. Propunerea, care se află în dezbatere în Parlament, introduce religia ca element în funcție de care se acordă zile libere legale.
Filip Stan
13 nov. 2019, 12:11
ZILE LIBERE 2020. Veşti proaste pentru români, parlamentarii taie din libere

ZILE LIBERE 2020. Conform proiectului de lege, atunci când se dublează liberele de Vinerea Mare, Paște și Rusalii, dublurile se vor recupera. Când zicem se dublează, ne referim, de exemplu, la acordarea de libere atât pentru Paștele ortodox, cât și pentru Paștele catolic – o persoană care stă acasă două zile și în primul caz, și în al doilea caz o să recupereze două zile ulterior.

„Zilele de sărbătoare religioasă creștină în care nu se lucrează (…) și care se serbează în date diferite, în funcție de cult, respectiv Vinerea Mare – ultima zi de vineri înaintea Paștelui, prima și a doua zi de Paști, prima și a doua zi de Rusalii, se acordă fiecărui salariat conform propriului cult. În cazul în care angajatorul oferă zilele de sărbătoare legală (…), una dintre zilele libere de sărbătoare religioasă creștină dar a două culte diferite și care se dublează, se recuperează conform unui program stabilit de către angajator”, se spune în proiect.

In 2020, Pastele ortodox pica duminica, 19 aprilie, iar Pastele catolic pica cu o saptamana inainte, respectiv pe 12 aprilie.

Acum, angajații de alte religii decât cea ortodoxă au dreptul la zile libere atât de sărbătorile legale ale ortodocșilor, cât și în două zile pentru fiecare dintre cele trei sărbători religioase anuale proprii.

ZILE LIBERE 2020: Câte minivacanțe vor avea românii anul viitor

Zile libere în 2020. Românii vor avea 15 zile libere în anul 2020, sărbători legale, dintre care 11 vor pica în timpul zilelor lucrătoare. 

Astfel, primele zile libere din 2020 sunt pe 1 și 2 ianuarie. Dacă Guvernul va hotărî ca vineri, 3 ianuarie, să fie zi liberă, românii se vor bucura de o minivacanță de 5 zile chiar după Revelion.

Și ziua de 1 martie ar putea deveni zi liberă, ținând cont că Mărţişorul a fost acceptat pentru a fi inclus în lista reprezentantivă UNESCO a patrimoniului imaterial al umanităţii. 

Sărbătoarea populară a Mărţişorului marchează începutul anului agricol, odată cu sosirea primăverii, şi este asociată unor obiceiuri străvechi din aria carpato-balcanică întâlnite la români„, se arată într-un proiect legislativ inițiat la Senat. 

În plus, Ministerul Muncii va acorda alte două zile libere legale pentru fiecare dintre cele trei sărbători religioase anuale, altele decât cele creștine, pentru persoanele aparținând acestora.

Alte minivacanțe în 2020, luând în considerare și zilele de weekend: în ianuarie, cu ocazia Zilei Unirii Principatelor Române (3 zile), în aprilie, de Paști (4 zile), de 1 Mai (3 zile), de 1 iunie (3 zile), de Rusalii (3 zile), de Sfântul Andrei și 1 Decembrie (4 zile) și Crăciunul (3 zile).

Zile libere 2020. Sărbători legale anul viitor

1 ianuarie – miercuri – Anul Nou

2 ianuarie – joi – A doua zi după Anul Nou 

24 ianuarie – vineri – Ziua Unirii Principatelor României

17 aprilie – vineri – Vinerea Mare

19 aprilie – duminică – Paște (ortodox)

20 aprilie – luni – A doua zi de Paște (ortodox) 

1 mai – vineri – Ziua Muncii

1 iunie – luni – Ziua Copilului

7 iunie – duminică – Rusalii

8 iunie – luni – A doua zi de Rusalii

15 august – sâmbătă – Adormirea Maicii Domnului

30 noiembrie – luni – Sfântul Andrei

1 decembrie – marţi – Ziua Marii Uniri

25 decembrie – vineri – Crăciunul

26 decembrie – sâmbătă – A doua zi de Crăciun

În 2019, românii au avut la dispoziţie tot 15 zile libere, dintre care unele grupate cu weekend-ul în minivacanţe.

Sărbătorile legale în România sunt zilele declarate prin lege ca fiind nelucrătoare, altele decât zilele de week-end. În zilele de sărbătoare legală nu se lucrează, cu excepția unităților sanitare și a celor de alimentație publică, precum și a unităților în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită procesului de producție sau specificului activității. Salariații care lucrează în astfel de unități au dreptul la compensarea cu timp liber corespunzător, acordat în următoarele 30 de zile.

DailyBusiness
Victor Ponta, mesaj dur pentru Oana Țoiu după anunțul retragerii trupelor americane din România: ”Când vezi o funcție în față, te-ai răzgândit, sunt buni Trump și Vance”
Spynews
Miresele anului 2025 din showbizul românesc, același model de rochie! Ioana Coman, nora lui Costel Biju și Claudia Puican, apariții trase la indigo
Fanatik.ro
Doliu la Universitatea Craiova! A murit în război
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Proprietarii care au interzis să închidă balconul
Playtech.ro
Cât costă un porc de 100 kg în 2025. Prețurile din piețe și de la ferme
Adevarul
Doi români din Marea Britanie și-au folosit copiii pentru a fura haine de firmă. Cuplul a recunoscut patru infracțiuni
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Povestea tulburătoare a pacientului care și-a pierdut viața la Bagdasar-Arseni. Cum a fost lăsat Mihai timp de 5 zile cu rănile netratate
iamsport.ro
Ion Țiriac, donație substanțială pentru românii năpăstuiți de soartă! Ce sumă de bani pune la dispoziție miliardarul pentru victimele inundațiilor care au făcut prăpăd în țară
MediaFlux
Ajutor de încălzire 2025 – 2026. Condiții de acordare și actele necesare
stirilekanald.ro
VIDEO Ștefania Szabo, doctorița care a murit în camera de gardă, înmormântată în uniforma medicală. Obiectul care va fi pus în sicriul directorului medical al Spitalului din Buzău
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai