Ziua cea mai călduroasă. RECORD de temperatură la Giurgiu: 42 de grade la umbră

Marţi, arșița își spune cuvântul în România. Este cea mai călduroasă zi din ultimii cinci ani La prânz, termometrul a arătat 42 de grade Celsius la Giurgiu. La soare, temperaturile au trecut de 50 de grade. Meteorologii au emis şi un COD PORTOCALIU, valabil pentru zilele de luni şi marţi, unde disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) se va situa peste pragul critic de 80 de unităţi.
Romania TV
07 aug. 2012, 12:08
Ziua cea mai călduroasă. RECORD de temperatură la Giurgiu: 42 de grade la umbră

În toată țara, de altfel se înregistrează cele mai înalte valori de până acum. În mai multe oraşe temperaturile au depăşit 40 de grade. Şi Capitala s-a transformat într-un cuptor care încinge betoanele şi face ca aerul să fie greu respirabil. Aerul nord-african și cerul fără niciun nor vor aduce până la 41-42 grade în termometre.

Doar în nord, nord-est și la munte e o idee mai răcoare pentru că vântul suflă mai tare. Izolat vor fi și averse și descărcări electrice.

Meteorologii au emis COD PORTOCALIU pentru Oltenia, Muntenia şi Moldova. Restul ţării se află sub avertizare COD GALBEN de caniculă. În ciuda valului de caniculă din ultimele zile, meteorologii au şi veşti bune. Începând de miercuri, vremea se răcoreşte.

Vezi şi PROGNOZA METEO PE TREI ZILE

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Video. Golgheterul SuperLigii inventat de Gică Hagi, „dublă” cu Real Madrid! Atacantul a marcat două goluri în ultimele 8 minute și i-a eliminat pe „galactici” din Cupa Spaniei
Capital.ro
Reguli la bloc. Asociația de proprietari e obligată să repare sau să ramburseze banii pe reparații. Locatarii nu trebuie să achite totul singuri
Playtech.ro
Singura literă din alfabet cu care nu se încheie niciun cuvânt în limba română. Nu este vorba despre w sau y
Adevarul
Avionul lui Netanyahu părăsește Israelul, iar SUA evacuează o bază militară din Orientul Mijlociu . „Intervenția militară” a lui Trump în Iran este „posibilă în următoarele 24 de ore”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Crește alocația de hrană pentru copii și bătrâni. Ministerul Muncii anunță mai mulți bani pentru serviciile sociale
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend