ARABIA SAUDITĂ – EGIPT 2-1. Salah cu golul, saudiţii cu victoria

ARABIA - SAUDITĂ - EGIPT 2-1. Arabia Saudită a trecut de Egipt, luni, scor 2-1, dar ambele echipe pleacă de la CM 2018.

25 iun. 2018, 08:26

După un început echilibrat, cu ocazii la ambele porți, egiptenii au deschis scorul. Vedeta Mohamed Salah a marcat în minutul 22, după ce a lobat mingea peste portarul Al Mosailem. Saudiții au forțat egalarea și au pus presiune la poarta lui El Hadary. În minutul 41, Arabia Saudită a primit un penalty, dar șutul lui Al Muwallad a fost apărat de goalkeeper-ul egiptean. Scorul reprizei a fost stabilit în minutul 45+6. Arbitrul Wilmar Roldan a acordat din nou penalty, iar Salman Al Faraj a transformat fără emoții.

După pauză, ambele echipe au forțat și au avut ocazii. După minute de dominație egipteană, Arabia Saudită a dat lovitura. Salem Al Dwsari a adus victoria saudiților, marcând în minutul 90+5 cu un șut din mijlocul careului.

Arabia Saudită a terminat grupa A pe locul 3, cu trei puncte, iar Egipt pleacă de la CM fără vreun punct.

ARABIA SAUDITĂ – EGIPT 2-1. A marcat SALMAN AL-DAWSARI (90+5).

ARABIA SAUDITĂ – EGIPT 1-1. A marcat SALMAN AL-FARA (45).

ARABIA SAUDITĂ – EGIPT 0-1. A marcat SALAH (22).

EGIPT: El Hadary – Fathy, Gabr, Hegazy, Abdel-Shafi – Elneny, Hamed – Salah, Said, Trezeguet – Mohsen. Selecționer: H. R. Cuper

ARABIA SAUDITĂ: Al Mosailem – Al Burayk, M.Hawsawi, Os. Hawsawi, Al Shahrani – Bahbir, Al Faraj, Otayf, Al Moghwai, Al Dawsari – Al Muwallad. Selecţioner: J. A. Pizzi

Arbitru: Wilmar Roldan (Columbia).