Ciocniri violente în Istanbul. Statul a preluat controlul asupra celui mai citit ziar din Turcia, ostil lui Erdogan

Poliția turcă i-a dispersat, sâmbătă, la Istanbul, cu ajutorul gazelor lacrimogene, a gloanțelor de cauciuc și a tunurilor cu apă, pe cei circa 500 de manifestanți reuniți în fața sediului cotidianului de opoziție Zaman, plasat sub tutelă judiciară și încercuit vineri noaptea de forțele de ordine.
Iulian Tudor
05 mart. 2016, 09:58
Ciocniri violente în Istanbul. Statul a preluat controlul asupra celui mai citit ziar din Turcia, ostil lui Erdogan

Cotidianul, ostil președintelui islamo-conservator Recep Tayyip Erdogan, a fost plasat sub tutelă în urma unei decizii a justiției, un ultim exemplu din seria de măsuri represive în creștere împotriva mass media, fapt ce a provocat îngrijorarea Uniunii Europene și a Statelor Unite ale Americii, potrivit Agerpres.

Cu puțin înainte de miezul nopții, poliția reușise să disperseze câteva sute de persoane care se adunaseră în fața sediului ziarului, cu scopul de a intra în clădire. Sâmbătă dimineața, un important dispozitiv polițienesc înconjurase clădirea și verifica atent identitatea angajaților care se prezentau la locul de muncă.

Agenția DPA, care citează un reporter al ziarului Zaman, relatează că zeci de polițiști înarmați se aflau în interiorul clădirii care adăpostește redacția Zaman și că redactorul șef al publicației a fost înlăturat de la conducere de către un consiliu de administrație numit de guvern.

Potrivit AFP, cotidianul turc a scos sâmbătă o ediție în care denunța „o zi a rușinii” pentru libertatea presei în Turcia. „Constituția este suspendată”, scria Zaman pe prima pagină, cu litere albe, de-o șchioapă, pe un fundal de culoare neagră. „Presa turcă trăiește una dintre cele mai negre zile din istoria sa”, se mai scrie în text, care acuză totodată „o preluare a controlului organizată de către autorități”.

Zaman, critic înverşunat al regimului autoritar condus de Erdogan, este cel mai bine vândut ziar din Turcia, cu un tiraj zilnic de 650.000 de exemplare.

Turcia este clasată pe locul 149 din 180 în clasamentul mondial al libertății presei, întocmit de organizația Reporteri fără Frontiere.

CITEŞTE ŞI: Doi jurnalişti turci arestaţi pentru dezvăluiri incomode au fost eliberaţi din închisoare

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Mircea Lucescu a pus tunurile pe Horațiu Moldovan pe care nu l-a mai convocat la națională: „Nu s-a gândit la consecințe. E vina mea că l-am folosit”
Capital.ro
Gestul interzis care îl poate costa libertatea pe Călin Georgescu. A fost filmat: E un gest camuflat, transgresiv
Playtech.ro
Partea mașinii de spălat rufe pe care mulți nu o curăță niciodată, dar care face ca hainele să miroasă urât. Nu este vorba de filtru
Adevarul
Cum a ajuns comisarul european pentru agricultură să lucreze la o stână din România: „Trebuia să mulgem oile dimineața, să producem brânza”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
Anunț de ultimă oră pentru elevi! Când se redeschid școlile
Cancan.ro
Modificare în grilă Antena 1: Asia Express, scoasă din grila TV de duminică. Ce se întâmplă cu show-ul prezentat de Irina Fodor
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Răsturnare de situație privind plata CASS. Vicepremierul Tanczos Barna anunță cine ar putea scăpa de plată
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar