CM de gimnastică. Larisa Iordache a ocupat locul 4 la individual compus, după ce a ratat la bârnă

Americanca Simone Biles, de numai 16 ani, a demonstrat vineri că este cea mai completă gimnastă din lume, după ce a câştigat finala de la individual compus, în cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică de la Anvers, în timp ce Larisa Iordache s-a clasat pe locul 4, din cauza unei ratări la bârnă, aparatul ei favorit.

04 oct. 2013, 20:18

Larisa Iordache a început concursul cu aparatele la care nu excelează, sărituri şi sol, însă s-a descurcat de minune şi a limitat cât a putut ecartul faţă de americancele Simone Biles, Kyla Ross şi de rusoaica Alia Mustafina. La bârnă, însă, campioana europeană a ratat integralul şi a ieşit din cursa pentru medalii.

La prima rotaţie, la sărituri, Larisa a concurat alături de rusoaica Alia Mustafina, americancele Kyla Ross şi Simone Biles, toate pretendente la podium. Gimnasta română a avut o execuţie curată şi sigură, fiind punctată cu 15,033 (faţă de 14,933 în calificări). Kyla Ross a primit 15,366, Simone Biles – 15,850, Alia Mustafina – 14,891. Spaniola de origine română Roxana Popa Nedelcu a fost notată cu 13,533, după un exerciţiu bun la paralele inegale.

După primul aparat, americancele Simone Biles (15,850) şi Kyla Ross (15,366) s-au instalat în frunte, urmate de Larisa Iordache (15,033) şi de rusoaica Alia Mustafina (14,891).

La a doua rotaţie, la paralele, Larisa s-a întrecut pe sine şi a reuşit o evoluţie bună, notată cu 14,200 (faţă de numai 13,166 în calificări). Americancele au mers impecabil şi la acest aparat, la care Kyla Ross a obţinut 15,100, iar Simone Biles – 14,700. Alia Mustafina, campioana olimpică de la acest aparat, şi-a confirmat clasa şi a primit 15,233, devansată doar de chinezoaica Jinnan Yao cu 15,333 – cea mai mare notă de la acest aparat.

La jumătatea întrecerii, Simone Biles se menţinea în frunte cu 30,550 puncte, urmată de Kyla Ross (30,466), Jinnan Yao (30,133), Alia Mustafina (30,124) şi Larisa Iordache (29,233), care a căzut pe locul cinci. Roxana Popa Nedelcu (Spania) ocupa locul 17 cu 26,466 puncte.

Urma însă bârna – ”puntea suspinelor” – care putea întoarce situaţia în favoarea Larisei, cu cea mai mare notă din calificări – 15,266. Supremaţia noastră tradiţională de la bârnă nu a mai fost confirmată şi de această dată, pentru că Larisa a căzut de pe aparat (13,833) şi şansele la o medalie s-au risipit. Simone Biles a luat 14,433, Kyla Ross – 14,533, iar Mustafina – 14,166.

În clasament, Kyla Ross trecea pe primul loc cu 44,999 puncte, urmată de Simone Biles (44,983), Alia Mustafina (44,290), Jinnan Yao (43,766) şi Larisa Iordache (43,066).

Solul urma să decidă care dintre americance va câştiga titlul mondial, pentru că Mustafina nu mai avea cum să emită pretenţii la primele două locuri. Larisa a reuşit un exerciţiu curat, mai bun ca în calificări, şi a obţinut 14,700, a doua cea mai mare notă din concurs la acest aparat şi care i-a adus în final locul 4 cu un total de 57,766. Dacă nu ar fi ratat la bârnă, gimnasta română obţinea fără emoţii locul 3 şi medalia de bronz.

Kyla Ross a primit – 14,333, dar Simone Biles, cu 15,233, a tranşat în favoarea ei disputa pentru aur, în timp ce Mustafina a obţinut 14,566.

În clasamentul general, după cele 4 aparate, Simone Biles, 16 ani, revenea în frunte cu 60,216 puncte, urmată de Kyla Ross cu 59,332 şi Alia Mustafina (58,856). Biles a cucerit primul ei titlu mondial din palmares.

Citeşte şi Şanse la medalii, la CM de gimnastică. Sandra Izbaşa şi Larisa Iordache, calificate în patru finale

Citeşte şi CM de Gimnastică. Programul complet al competiţiei, datele la care România luptă pentru medalii