Corpul de control al premierului a verificat contractele de achiziţie de software ale ministerelor

Corpul de control al premierului a efectuat o acțiune de documentare cu privire la achizițiile de produse software realizate în perioada 1 ianuarie 2011 - 31 iulie 2016 la nivelul ministerelor și unităților aflate în subordinea, coordonarea sau sub autoritatea acestora, a anunțat luni Guvernul.
Iulian Tudor
05 dec. 2016, 12:02
Corpul de control al premierului a verificat contractele de achiziţie de software ale ministerelor

Potrivit sursei citate, documentarea a constat în clarificarea unor aspecte legate de situația la zi a contractelor privind achizițiile de produse software, stadiul execuției acestora, precum și identificarea eventualelor situații de nefuncționarea, neutilizarea sau expirarea produselor ori licențelor software achiziționate.

Conform datelor obținute, 19 entități publice au achiziționat produse și licențe software și au încheiat peste 10.000 de contracte în valoare totală de 3.733.043.559,97 lei, cu TVA, pentru care a fost plătită suma totală de 3.131.204.615,99 lei cu TVA.

„Legat de stadiul executării contractelor privind achizițiile de produse software, s-a constatat că au fost finalizate aproape în totalitate, produsele software achiziționate fiind instalate/utilizate în incinta entităților, însă au fost identificate și anumite situații de nefuncționare/neutilizare a acestora de către entitățile publice. Astfel, un număr de 9 entități publice împreună cu unitățile aflate în subordinea/coordonarea/sub autoritatea acestora au plătit suma de 110.290.733,41 RON pentru produse/licențe software instalate, dar neutilizate, neimplementate sau identificate cu dificultăți în exploatare sau cu defecțiuni, din diverse cauze”, precizează Guvernul într-un comunicat.

Având în vedere aspectele menționate, se propune „aprofundarea acțiunii de documentare, în următoarele 12 luni, prin intermediul unor acțiuni de verificare punctuale efectuate de către structurile abilitate din cadrul ministerelor de resort (…) la nivelul tuturor entităților care au făcut obiectul acțiunii de documentare, cu informarea Corpului de control”.

Totodată, se recomandă înființarea unei structuri specializate de control și management la nivel central, precum și la nivelul fiecărui minister, cu atribuții în monitorizarea achizițiilor, respectiv în implementarea și utilizarea produselor software de către toate structurile administrației publice.

Analiza Corpului de control s-a bazat pe informații solicitate de la Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, Ministerul Economiei, Comerțului și Relațiilor cu Mediul de Afaceri, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Ministerul Apărării Naționale, Ministerul Culturii, Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice, Ministerul Energiei, Ministerul Finanțelor Publice, Ministerul Fondurilor Europene, Ministerul Justiției, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice, Ministerul Comunicațiilor și pentru Societatea Informațională, Ministerul Sănătății, Ministerul Tineretului și Sportului, Ministerul Transporturilor, Ministerul pentru Consultare Publică și Dialog Civic și Departamentul pentru Relația cu Parlamentul, precum și pe date de la unitățile aflate în subordinea, coordonarea sau sub autoritatea acestora.

DailyBusiness
Cum să ții praful departe vara. Metoda care va menține casa curată și aerisită
Spynews
Cristina Scarlevschi, în lacrimi, la mormântul fiului. Imaginile dureroase făcute publice de ispita de la Insula iubirii: „Gândul la Alex vine cu...” | GALERIE FOTO
Bzi.ro
Medicul care a încercat să-l salveze pe Felix Baumgartner rupe tăcerea. „S-a prăbușit ca o rachetă”
Fanatik.ro
Domnitorul român de care puțini își mai aduc aminte. A fost numit de turci să conducă Moldova, era nepotul lui Ștefan cel Mare, a sfârșit ucis în somn de boierii nemulțumiți
Capital.ro
S-a stins o legendă a filmului și teatrului. A fost unul dintre cei mai buni actori: A murit în pace, cu toți prietenii la căpătâi…
Playtech.ro
Cum păstrezi pepenele tăiat proaspăt mai mult timp. Trucul care îl menține zemos aproape o săptămână
Adevarul
„Se servește într-o pâine ridicolă”. Reacția unui turist britanic în România, după ce a mâncat ciorbă de fasole în pâine
wowbiz.ro
Imagini exclusive cu Jennifer Lopez în România: Diva a avut parte de un incident la intrarea în hotel! Cum a fost surprinsă artista
Evz.ro
Cremă de usturoi, o rețetă surprinzătoare. Ieftină și delicioasă
Prosport.ro
Cristina Roventa, la plajă! Imagini exclusive cu soția lui Alexandru Maxim la piscină
kanald.ro
Încă un adolescent găsit mort în apele Mureșului! Este al doilea copil înecat în mai puțin de 24 de ore
Cancan.ro
Gestul fiului lui Nicușor Dan i-a uimit pe austrieci. Ce le-a spus jurnaliștilor
Capital.ro
Decizie pentru plată cu cardul. Anunț pentru cei care dețin Visa și Mastercard. Ce se întâmplă cu transferurile
StirileBZI
România introduce taxarea digitală pe șosele! Contează cât poluezi și cât conduci
stirilekanald.ro
VIDEO Imagini fabuloase cu Jennifer Lopez la București: Cântăreața, blocată în ușile rotative la hotel
Românii peste 45 de ani care nu lucrează vor primi un ajutor de la stat pentru a ieși la pensie