CRIZA IMIGRANŢILOR. Număr-RECORD de imigranţi intraţi în Ungaria: 10.046 într-o singură zi

CRIZA IMIGRANŢILOR. Un număr record, de 10.046 de migranți sosiţi în Ungaria s-a înregistrat miercuri. Cei mai mulţi dintre aceştia au venit in Croaţia, a anunţat poliţia ungară. 
Filip Stan
24 sept. 2015, 10:25
CRIZA IMIGRANŢILOR. Număr-RECORD de imigranţi intraţi în Ungaria: 10.046 într-o singură zi

Această cifră bate precedentul record de 9.380 de migranți intrați în țară care a fost înregistrat la 14 septembrie, în preziua închiderii de către Budapesta a frontierei cu Serbia, pe unde tranzitau majoritatea refugiaților.

Din cei 10.046 de migranți înregistrați miercuri, 9.939 venind din Croația, țară prin care tranzitează de nouă zile cvasitotalitatea fluxului de migranți în Balcani.

Sosiți la frontiera croato-ungară, marea majoritate a migranților sunt transportați direct de autoritățile ungare spre frontiera cu Austria, de unde își continuă drumul spre Germania.

În același timp, a declarat joi directorul Institutului pentru cercetări asupra migrației cotidianului Magyar Hirlap, nu se anticipează ca numărul migranților să scadă considerabil în cursul iernii.

Invocând statistici, Balazs Orban a precizat că cifrele au scăzut în iernile din 2012 și 2013, dar au crescut clar în iarna lui 2014, reflectând o schimbare în motivația migranților.

Citeşte şi Viktor Orban cere distribuirea refugiaţilor în toate ţările sigure din lume

Condițiile din taberele de refugiați din Turcia vor continua să se deterioreze, în special iarna. În urmă cu câțiva ani mulți sirieni au ales să se întoarcă în țara lor la acel moment, dar acum sunt mai înclinați să se deplaseze spre Europa, a spus Balazs Orban.

În ceea ce privește propunerile avansate de premierul ungar Viktor Orban la Bruxelles, directorul general al Institutului a spus că UE subestimează importanța apărării frontierelor sale.

‘Prim-ministrul se axează mai degrabă pe prevenirea viitorului val de migranți decât pe un sistem de distribuire a celor care sunt deja aici’, a spus el.

Cu toate acestea, apreciază Balazs Orban, nu este o înfrângere pentru Ungaria faptul că UE a aprobat regimul de cote pentru distribuirea migranților. În acest fel, Ungaria a evitat să fie o țară din prima linie, ceea ce ar fi implicat primirea a zeci de mii de migranți în viitorii ani în ‘hotspot’-uri, respectiv centre de primire pentru refugiați ale UE.

‘Cu regimul de cote, Ungaria va trebui să primească maxim o mie de migranți, ceea ce reprezintă o mulțime care poate fi gestionată’, a mai spus Balazs Orban.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu Nicolae Stanciu, cât de gravă e, de fapt, accidentarea. Italienii tocmai au făcut anunțul
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii românești. Direcția 5 e în doliu. S-a stins membrul formației: Am fost împreună 30 de ani. Îți mulțumim din suflet!
Playtech.ro
Ce avantaje ai dacă ai lucrat în grupa I de muncă – anii de reducere și punctele suplimentare
Adevarul
Cum a ajuns comisarul european pentru agricultură să lucreze la o stână din România: „Trebuia să mulgem oile dimineața, să producem brânza”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
Vești bune! Mamele și veteranii ar putea fi scutiți de plata contribuției la sănătate
Cancan.ro
BREAKING | A murit Marius Keseri de la Direcția 5
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Facturile la energie vor crește. Anunțul economistului Adrian Negrescu
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar