CSM Bucureşti – Ferencvaros 36-31. Debut perfect „tigroaice” în EHF Champions League

CSM București a început cu dreptul noul sezon al Ligii Campionilor. Campioana României a câștigat categoric meciul cu Ferencvaros disputat în Sala Polivalentă din Capitală, scor 36-31.

05 oct. 2018, 16:59

CSM Bucureşti a avut un avantaj destul de bun la pauză, cinci goluri, conducând cu 18-13, însă a doua repriză a fost una mai echilibrată. „Tigroaicele” au marcat din nou destul de mult, 18 goluri, dar au și primit 18. S-a terminat 36-31, însă sunt motive de îngrijorare privind apărarea, care a avut multe momente de vulnerabilitate în acest joc.

În prezenţa a peste 4.000 de fani, pentru CSM Bucureşti au marcat Neagu 9 goluri, Mehmedovic 8, Kurtovic 6, Lekic 5, Cvijic 3, Radicevic 3, Omoregie 2, iar de la Ferencvaros s-au remarcat Hafra 6 şi Kovacsics 5.

Cealaltă partidă din runda inaugurală va avea loc sâmbătă, între Vipers Kristiansand (Norvegia) şi SG BBM Bietigheim (Germania).

Programul CSM Bucureşti în grupa D este următorul: SG BBM – CSM Bucureşti (14 octombrie), Vipers – CSM Bucureşti (20 octombrie), CSM Bucureşti – Vipers (4 noiembrie), FTC Budapesta – CSM Bucureşti (11 noiembrie), CSM Bucureşti – SG BBM (18 noiembrie).