Dinamo – Steaua, scor 0-2 în derbiul etapei a XXXI-a a Ligii I

Steaua a învins vineri seara pe Dinamo, scor 2-0. Autogolul lui Mansaly Boubacar şi golul din minutul 70 înscris de Cristi Tănase au adus victoria roş-albaştrilor în derbiul etapei a XXXI-a a Ligii I. Seara nu a fost lipsită de incidente. Mai mulţi suporteri dinamovişti au fost evacuaţi de pe stadion. Partida a fost întreruptă mai multe minute şi jucătorii au fost scoşi de pe teren, după ce fanii au aruncat cu torţe în teren.

10 mai 2013, 17:34

FINAL. Dinamo – Steaua, scor 0 – 2

Minutul 70: GOL! Cristi Tănase primeste o pasa de la Rusescu şi-l invinge pe Balgradean cu un sut plasa. Dinamo – Steaua, scor 0 – 2!

Suporterii dinamovişti de la peluza dinspre Bulevardul Basarabia au aprins mai multe torţe şi fumigene la derbiul cu Steaua, de pe Arena Naţională, iar jandarmii au intervenit şi forţă şi au evacuat zona, informează Mediafax.

Fanii, care au aruncat o torţă în teren, au afişat şi bannerul: „Un cer aşa de întunecat nu se putea lumina decât cu o furtună”.

A început repriza a doua a derbiului Dinamo – Steaua

DINAMO – STEAUA, SCOR 0 – 1 LA PAUZĂ

Derbiul Dinamo – Steaua, care se dispută pe Arena Naţională şi care a fost întrerupt în minutul 35, după ce fanii au aruncat cu mai multe obiecte în teren, s-a reluat după aproximativ şase minute. Cele două echipe au revenit de la vestiare, meciul fiind reluat cu o lovitură de colţ a Stelei.

Minutul 35: Meciul Dinamo – Steaua a fost întrerupt după ce fanii dinamovişti au aruncat mai multe obiecte pe teren. jucătorul stelist Alexandru Bourceanu a încercat să execute un corner, însă mai multe obiecte au fost aruncate în teren. După mai multe discuţii cu arbitrul Sebastian Colţescu, Bourceanu a încercat din nou să execute cornerul, moment în care o torţă a fost aruncată în teren, astfel că arbitrul a făcut semn ca meciul să fie întrerupt. Jucătorii celor două echipe au fost trimişi la vestiare.

Minutul 13: Autogol Boubcar. DINAMO-STEAUA 0-1!

Echipele de start la meciul Dinamo – Steaua, în etapa a XXXI-a a Ligii I:

Dinamo: Bălgrădean – Rus, Luchin, D. Grigore, Muşat – Strătilă, Dandea, Boubacar, Curtean – Dănciulescu, Alexe. Antrenor: Cornel Ţălnar.

Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici – Pintilii, Bourceanu – Ad. Popa, Chipciu, Tănase – Rusescu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

„Ne dorim să câştigăm acest meci. Facem acest lucru pentru fanii noştri. Când joci cu Dinamo, nu cred că mai ai nevoie să motivezi într-un fel sau altul jucătorii. Toţi jucătorii Stelei îşi doresc enorm să câştige acest meci. Cred că va fi un meci frumos, un joc pe care îl vom câştiga noi vineri seară. Eu am încercat să nu fac mare tam-tam pe seama acestui meci, pentru că nu vreau să avem parte de incidente pe stadion„, a declarat tehnicianul stelist

Pentru meciul cu Dinamo, Reghecampf are tot lotul la dispoziţie, inclusiv portarul Tătăruşanu, despre care s-a zvonit că este accidentat: „Nu avem nicio problemă de lot, mâine vom juca cu cea mai bună echipă„.