CFR CLUJ-ASTRA GIURGIU 3-2. Ardelenii au urcat pe podium în Liga 1

Etapa a doua din play-off-ul Ligii 1 a început în Gruia, unde CFR Cluj a întrecut cu scorul de 3-2 Astra Giurgiu. În minutul 76, la scorul de 3-1 pentru ardeleni, Ciprian Deac a ratat un penalty.

17 mart. 2017, 14:44

CFR CLUJ-ASTRA GIURGIU 3-2 (Păun – min. 15, Deac – min. 45+1, Omrani – min. 72/A. Ioniţă – min. 3, Săpunaru – min. 90). Astra a deschis rapid scorul la Cluj-Napoca, prin Alexandru Ioniță II (3), iar apoi a avut o bară prin Constantin Budescu (8), din lovitură liberă.

CFR și-a revenit și a avut un gol valabil anulat (11), marcat de Billel Omrani. Ardelenii au restabilit egalitatea în min. 15, prin Adrian Alexandru-Păun, din centrarea lui Omrani și a intrat la pauză în avantaj, după golul înscris de Ciprian Deac, care a beneficiat de o deviere norocoasă (45+1). Billel Omrani (72) a majorat avantajul gazdelor, dar Astra a revenit pe final, a redus din diferență prin Cristian Săpunaru (90), iar Fabricio a avut șansa egalării în prelungiri (90+3), dar lovitura liberă executată excelent de brazilian a fost deturnată în corner de portarul Mihai Mincă.

CFR Cluj a avut un penalty în min. 76, dar Liviu Antal, introdus pe teren zece minute mai devreme, a tras modest și portarul Plamen Iliev a apărat.

Portarul titular al Astrei, Silviu Lung jr, a primit o minge în față șutată de Bille Omrani, după fluierul arbitrului (19). Lung nu a mai putut continua, a fost înlocuit și transportat cu ambulanța la spital.

În min. 44, antrenorul oaspeților, Marius Șumudică, a fost trimis în tribună de arbitrul Sebastian Colțescu, pentru proteste.

În urma întreruperilor, prima repriză a fost prelungită cu 8 minute.

Astra a pierdut pentru prima oară în campionat după nouă etape, în care a înregistrat opt victorii și un egal.