SIMONA HALEP – HEATHER WATSON 6-3, 6-4 în optimi de finală la MIAMI

Simona Halep, locul 5 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Miami, după ce a trecut de Heather Watson, locul 69 WTA, scor 6-3, 6-4.

28 mart. 2016, 16:40

Simona Halep și-a cedat serviciul și a fost condusă cu 3-1 în primul set, după mai multe greșeli. Simona Halep a cerut intervenția antrenorului Darren Cahill, iar de acolo a jucat tot mai bine: a fost mai agresivă, a pus făcut mai puține greșeli și a câștigat cinci game-uri la rând, adjudecându-și setul, 6-3.

Setul doi a început echilibrat, ambele jucătoare mergând cap la cap. Simona Halep a condus cu 3-2, după ce a facut break, dar Heather Watson a revenit imediat și a egalat scorul. SImona Halep a mai făcut un break și a preluat conducerea, câștigând setul, scor 6-4.

Simona Halep se va duela în sferturile de finală cu învingătoarea meciului Agnieszka Radwanska și Timea Bacsinzky.