FCSB a cerut oficial excluderea Craiovei din Liga 1. A depus actele la Comisia de Disciplină a FRF

FCSB a depus marți o plângere împotriva echipei CS Universitatea Craiova la Comisia de Disciplină și Etică a Federației Române de Fotbal (FRF), pentru ''nerespectarea prevederilor Statutului și Regulamentelor LPF și FRF''.
Iulian Tudor
09 mai 2017, 18:58
FCSB a cerut oficial excluderea Craiovei din Liga 1. A depus actele la Comisia de Disciplină a FRF

FCSB acuză clubul din Bănie că în meciul cu FC Viitorul, din 7 mai, din etapa 9-a a fazei play-off a Ligii I de fotbal, a încălcat principiile ”integrității și sportivității competiției” prin folosirea a de ”jucători tineri, neexperimentați, ca titulari, jucători care nu au mai fost folosiți în meciurile anterioare din acest sezon competițional, unii dintre ei nici măcar din postura de rezerve. (Exemplu: Vlad — cel de-al treilea portar în lotul echipei și nefiind folosit niciodată titular; R. Petre — niciodată titular, Bîrzan — niciodată titular, A. Popescu — niciodată titular)”.

Aceste fapte au fost premeditate de către reprezentanții clubului care, chiar anterior meciului în cauză, au ieșit în media și au făcut afirmații cu privire la dezinteresul față de competiție și câștigătorul acesteia”, se mai arată în plângerea clubului FCSB.

FCSB acuză încălcarea dispozițiilor art 6 alin 2 lit a din Statutul FRF care prevede că ”în activitatea lor, FRF, LPF , membrii afiliați, jucătorii, oficialii și membrii comisiilor FRF sunt obligați: a) să respecte principiile loialității, integrității și sportivității ca o expresie a spiritului de fair-play”.

Citeşte şi Gigi Becali, DEZLĂNŢUIT. După CSU Craiova – Viitorul mai acuză un meci de BLAT

Clubul bucureștean consideră că au fost încălcate și mai multe prevederi din Regulamentul disciplinar al FRF, articolul 3 (Principii de conduită
Fotbalul românesc are la bază principiile: legalității, integrității, solidarității, loialității și fair-play-ului) și articolul 4 (Persoane — 1. Următoarele persoane se află sub incidența acestui regulament: a) membrii afiliați la FRF și oficialii acestora, precum și oficialii LPF; 2. Persoanele menționate la alin. 1 sunt obligate, în orice moment, să recunoască principiile de baza ale fotbalului românesc, statutele și regulamentele FIFA/UEFA/FRF, precum și Legile Jocului emise de IFAB).

FCSB afirmă că a existat și o încălcare a Statutului FRF care are următoarele prevederi la Art 18 din Statut FRF lit a), c), h) și i), referitoare la faptul că membrii afiliați la FRF au obligații să respecte statutul, regulamentele, directivele și deciziile FIFA, UEFA și FRF în orice moment și să se asigure că acestea sunt, de asemenea, respectate de membrii lor, să respecte principiile de fair-play și integritate a competițiilor sportive, să se abțină de la orice acțiune contrară intereselor FRF și să respecte toate celelalte obligații ce reies din statutul și din regulamentele FIFA, UEFA și FRF.

Citeşte şi Antrenorul naţionalei de tineret apără Craiova. „La Astra, cu FCSB, de ce n-au jucat Morais, Teixeira şi Geraldo?”

FCSB menționează că încălcarea obligațiilor prevăzute de Statut duce la sancțiuni, precum avertisment, suspendarea sau excluderea membrilor afiliați pentru încălcarea obligațiilor, iar competența aparține Comisiei de Disciplină și Etică a FRF, la sesizarea Direcției Licențiere.

Apreciem că aveți obligația ca în temeiul art. 107 pct 4 din RD să analizați prezenta plângere și să adoptați toate sancțiunile ce se impun, inclusiv măsura excluderii din competiție pentru faptele arătate mai sus și care sunt prevăzute la art. 31 în RD”, concluzionează plângerea semnată de președintele Fotbal Club FCSB, Valeriu Argăseală.

FC Viitorul a câștigat meciul cu CSU Craiova cu scorul de 1-0 și are prima șansă la câștigarea titlului de campioană, sâmbătă, când vor avea loc ultimele meciuri din play-off. În acest meci, antrenorul Gheorghe Mulțescu a început cu mai mulți jucători care nu sunt titulari de drept, precum fundașul Bogdan Bucurică și tinerii Andrei Vlad, Robert Petre și Alexandru Popescu, iar după 20 de minute Radu Bîrzan a intrat în locul lui Bucurică (accidentat). Un alt tânăr fotbalist, Vladimir Screciu, a fost integralist, iar Andrei Ivan a intrat la pauză.

DailyBusiness
Controale ANPC pe litoral. Produse expirate, camere murdare și echipamente uzate în hoteluri și restaurante
Spynews
Cristina Scarlevschi, în lacrimi, la mormântul fiului. Imaginile dureroase făcute publice de ispita de la Insula iubirii: „Gândul la Alex vine cu...” | GALERIE FOTO
Bzi.ro
Medicul care a încercat să-l salveze pe Felix Baumgartner rupe tăcerea. „S-a prăbușit ca o rachetă”
Fanatik.ro
Țara din Europa la fel de tare ca Anglia, Franța, Germania sau Austria, pe care trebuie s-o vizitezi neapărat. Are prețuri mai mici: „Berea e mai ieftină decât apa”
Capital.ro
Ne-a părăsit cea mai iubită actriță. Și-a dedicat viața filmelor. A fost apreciată de toată lumea
Playtech.ro
Apare o nouă monedă în România. Se lansează în circulație peste câteva zile. Ce valoare are și ce simbolizează
Adevarul
„Se servește într-o pâine ridicolă”. Reacția unui turist britanic în România, după ce a mâncat ciorbă de fasole în pâine
wowbiz.ro
Medicul care l-a resuscitat pe Felix Baumgartner face dezvăluiri halucinante: „Am bănuit când am văzut...”. Detaliul pe care l-a observat instant când a început să-i ofere primul ajutor
Evz.ro
Nu face asta în avion. Creezi mari probleme
Prosport.ro
Cristina Roventa, la plajă! Imagini exclusive cu soția lui Alexandru Maxim la piscină
kanald.ro
Încă un adolescent găsit mort în apele Mureșului! Este al doilea copil înecat în mai puțin de 24 de ore
Cancan.ro
Gestul fiului lui Nicușor Dan i-a uimit pe austrieci. Ce le-a spus jurnaliștilor
Capital.ro
Taxă în România dacă folosești Facebook și Instagram. Cine va achita noul abonament de 40 de lei
StirileBZI
România introduce taxarea digitală pe șosele! Contează cât poluezi și cât conduci
stirilekanald.ro
Plutonierul Andy Gimiga, omul care a salvat vieți timp de peste 25 de ani, a murit: „Te vom onora mereu!”
Horoscopul de Azi, 26 Iulie, cu Cristina Demetrescu. Racii primesc amenzi astrale, Leii devin cea mai puternică zodie