Mihai Covaliu, primul candidat pentru funcţia de preşedinte al COSR. Fostul campion olimpic şi-a depus dosarul

Mihai Covaliu, președintele Federației Române de Scrimă, este primul candidat care s-a înscris în alegerile pentru funcția de președinte al Comitetului Olimpic și Sportiv Român.
Filip Stan
12 oct. 2016, 11:50
Mihai Covaliu, primul candidat pentru funcţia de preşedinte al COSR. Fostul campion olimpic şi-a depus dosarul

Pe 29 august, Alin Petrache a demisionat din funcția de președinte al Comitetului Olimpic și Sportiv Român, pentru neîndeplinirea obiectivului la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, mai exact câștigarea a 6-8 medalii. Mai mult, la Rio a fost cea mai slabă clasare a delegației României în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice după al doilea război mondial, locul 47.

Funcția de președinte interimar al Comitetului Olimpic și Sportiv Român va fi îndeplinită, până la alegerile care vor avea loc la 15 noiembrie, de președintele Federației Române de Haltere, Nicu Vlad.

Deja au început înscrierile pentru alegerile de luna viitoare, iar primul care şi-a depus dosarul a fost campionul olimpic de la Sydney 2000 şi campion mondial în 2005, fostul scrimer Mihai Covaliu. Federația Română de Scrimă este singura care a adus aurul olimpic de la JO de vară 2016 din Brazilia, prin echipa feminină de spadă.

Nu ascund faptul că sunt oameni care și-au arătat disponibilitatea pentru a mă susține. Eu ca și sportiv, antrenor și președinte de federație nu am alt gând decât a face performanță, indiferent în locul în care voi fi. Și acolo unde voi fi îmi voi face întotdeauna datoria către țară și după aceea față de persoanele care m-au susținut și au avut încredere în mine„, a declarat Mihai Covaliu. Posibilii săi contracandidaţi sunt Gabriela Szabo şi Nicu Vlad.

DailyBusiness
Florin Ristei, remarci neașteptate la adresa ispitelor de la Insula Iubirii: „8 din 10 ispite fac videochat”
Spynews
Cristina Scarlevschi, în lacrimi, la mormântul fiului. Imaginile dureroase făcute publice de ispita de la Insula iubirii: „Gândul la Alex vine cu...” | GALERIE FOTO
Bzi.ro
Bianca Drăgușanu a făcut furori la întoarcerea din vacanță! Nu o mai recunoști acum – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce amenzi riscă șoferii care își parchează mașinile pe trotuarul din fața casei. Scrie clar în Codul Rutier 2025
Capital.ro
Un titan am muzicii s-a stins.A fost extrem de apreciat: Ne-a oferit nu doar muzică, ci o formă de memorie colectivă sonoră
Playtech.ro
Vreme cum nu a mai fost în august de zeci de ani! Meteorologii au făcut anunţul pentru următoarele săptămâni
Adevarul
Județul cu burse de nerefuzat la profesională, dar cea mai mare rată de elevi nerepartizați la liceu. „Toți vor teoretic”
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu face dezvăluiri tulburătoare în premieră, după finalizarea autopsiei lui Felix Baumgartner: „Eram convinsă că nu suferise un infarct”. Detalii șoc din anchetă și despre înmormântare: trupul sportivului a fost înapoiat familiei: „În sfârș
Evz.ro
Marea problemă a aerului condiționat. Poate face ravagii
Prosport.ro
Divorțul anului în lumea bună. Milionarul și prietena Soranei Cîrstea au rupt 9 ani de căsnicie
kanald.ro
O turistă româncă a fost găsită moartă în apă, pe o plajă din Grecia
Cancan.ro
Piedone, primele DECLARAȚII după stenogramele uluitoare cu soția lui: 'Cicăleala ei mi-a fost singurul prieten'
Capital.ro
România a pierdut o actriță de geniu. O admiram vrăjiți la teatru și TV: Știam că sunt urâtă, așa că am zis să fac comedie, ca Birlic!
StirileBZI
CFR, îngenuncheat de datorii! Urmează cea mai dură restructurare din ultimii ani
stirilekanald.ro
VIDEO „Era sânge de sus până jos” O femeie de 35 de ani și-a înjunghiat fostul soț din gelozie
substantial.ro
Cum a reacționat Eva, fiica Elenei Udrea, când și-a văzut mama acasă pentru prima dată, după 3 ani: „Revederea ne-a copleșit! Nimic nu ne va mai despărți”. Video cu întreg momentul