Şapte persoane reţinute, bănuite că înşelau prin metoda „Accidentul”

Politistii au retinut sapte persoane banuite de savarsirea infractiunilor de constituire a unui grup infractional organizat si inselaciune, care, in perioada martie - iulie, ar fi inselat prin metoda "Accidentul" 15 persoane din judetul Constanta, cu sume de pana la 18.000 de euro.
Iulian Tudor
11 iul. 2016, 07:57
Şapte persoane reţinute, bănuite că înşelau prin metoda

„Politisti din cadrul Inspectoratului de Politie Judetean Constanta, sub coordonarea Parchetului de pe langa Tribunalul Constanta, au efectuat, duminica, perchezitii intr-un penitenciar si la locuintele unor persoane banuite de inselaciuni. In urma perchezitiilor, au fost identificate si ridicate mai multe telefoane mobile si cartele telefonice care erau utilizate la comiterea infractiunilor”, potrivit unui comunicat emis de Inspectoratul General al Politiei Romane.

Cercetarile efectuate in 25 de dosare penale au relevat faptul ca trei persoane incarcerate intr-un penitenciar ar fi apelat telefonic, in mod aleatoriu, numere din retelele nationale fixe si ar fi anuntat, in mod mincinos, persoanele apelate ca o ruda (de obicei copii sau nepoti), fie a fost vatamata intr-un accident de circulatie, fie a provocat cu vinovatie un astfel de eveniment.

Cei care ar fi initiat apelurile telefonice, profitand de starea de alerta a victimelor, care de regula erau persoane varstnice, ar fi solicitat acestora explicit sume mari de bani, fie pentru interventia medicala necesara salvarii de vieti, fie pentru angajarea unui avocat.

In cadrul convorbirilor telefonice, cei in cauza se prezentau ca avand diverse calitati – procuror, avocat, medic, politist, iar dupa ce se asigurau ca persoana apelata este convinsa de scenariu, ii solicitau acesteia numarul de telefon mobil si date cu privire la adresa de domiciliu.

„In cel mai scurt timp, la locuinta victimei era indrumat un alt membru al grupului infractional, dintre cei aflati in libertate, care prelua de la persoana inselata suma de bani solicitata telefonic. Ulterior, in mod direct sau prin persoane interpuse, banii erau impartiti si cu cei care au initiat apelurile telefonice”, se arata in comunicat.

Persoanele retinute vor fi prezentate Parchetului de pe langa Tribunalul Constanta cu propunere de arestare preventiva pentru 30 de zile.

CITEŞTE ŞI: Metoda ACCIDENTUL face noi victime. Înşelaţi de un fals avocat, o mamă şi fiul ei au lăsat pe parbrizul unei maşini 17.000 de lei

DailyBusiness
Controale ANPC pe litoral. Produse expirate, camere murdare și echipamente uzate în hoteluri și restaurante
Spynews
Cristina Scarlevschi, în lacrimi, la mormântul fiului. Imaginile dureroase făcute publice de ispita de la Insula iubirii: „Gândul la Alex vine cu...” | GALERIE FOTO
Bzi.ro
Medicul care a încercat să-l salveze pe Felix Baumgartner rupe tăcerea. „S-a prăbușit ca o rachetă”
Fanatik.ro
El este românul care apare în prima fotografie din lume făcută sub apă. A fost unul dintre cei mai mari savanți ai țării
Capital.ro
Ne-a părăsit cea mai iubită actriță. Și-a dedicat viața filmelor. A fost apreciată de toată lumea
Playtech.ro
De ce e periculos să ții telefoanele și laptopurile vechi în sertar. Ce soluții ai pentru dispozitivele scoase din uz
Adevarul
„Se servește într-o pâine ridicolă”. Reacția unui turist britanic în România, după ce a mâncat ciorbă de fasole în pâine
wowbiz.ro
Medicul care l-a resuscitat pe Felix Baumgartner face dezvăluiri halucinante: „Am bănuit când am văzut...”. Detaliul pe care l-a observat instant când a început să-i ofere primul ajutor
Evz.ro
Nu face asta în avion. Creezi mari probleme
Prosport.ro
Cristina Roventa, la plajă! Imagini exclusive cu soția lui Alexandru Maxim la piscină
kanald.ro
Încă un adolescent găsit mort în apele Mureșului! Este al doilea copil înecat în mai puțin de 24 de ore
Cancan.ro
Gestul fiului lui Nicușor Dan i-a uimit pe austrieci. Ce le-a spus jurnaliștilor
Capital.ro
Taxă în România dacă folosești Facebook și Instagram. Cine va achita noul abonament de 40 de lei
StirileBZI
România introduce taxarea digitală pe șosele! Contează cât poluezi și cât conduci
stirilekanald.ro
Plutonierul Andy Gimiga, omul care a salvat vieți timp de peste 25 de ani, a murit: „Te vom onora mereu!”
Horoscopul de Azi, 26 Iulie, cu Cristina Demetrescu. Racii primesc amenzi astrale, Leii devin cea mai puternică zodie