SIMONA HALEP – CARLA SUAREZ NAVARRO 6-1, 6-1 în optimile de la ROLAND GARROS. Sfert de finală cu Elena Svitolina

Simona Halep s-a calificat, luni, în sferturile de finală de la Roland garros 2017, după ce a trecut cu 6-1, 6-1 de Carla Suarez Navarro.

05 iun. 2017, 10:08

Simona Halep a jucat perfect în acest meci și a obținut prima victorie în fața Carlei Suarez Navarro, pe zgură, după patru înfrângeri. Simona Halep a lovit foarte bine și foarte agresiv, fără să îi dea vreo șansă adversarei.

Simona Halep a lovit mereu la limită și s-a deplasat excelent în teren, ajungând la fiecare minge trimisă de adversară.

Simona Halep, locul 4 WTA, se va duela cu Elina Svitolina, care a trecut, tot luni, de Petra Martic, 4-6, 6-3, 7-5. Cele două s-au întâlnit ultima oară acum două săptămâni, în finala de la Roma. Elena Svitolina s-a impus în trei seturi, dar Simona Halep a acuzat încă din primul set o accidentare la gleznă. Pentru calificarea în sferturile de finală, Simona Halep va primi 340.000 de euro şi 430 de puncte WTA.