SIMONA HALEP, veste excelentă primită de la Wimbledon. NU pierde niciun loc în clasamentul WTA

SIMONA HALEP rămâne pe locul 3 în clasamentul WTA după încheierea celui de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, chiar dacă sportiva noastră a părăsit competiţia încă din primul tur, când a fost eliminatăde slovaca Jana Cepelova.

06 iul. 2015, 16:44

SIMONA HALEP ar fi coborât până pe locul 6 după Wimbledon, în cel mai negru scenariu pentru româncă, în care statutul capilor de serie s-ar fi respectat în rezultatele din teren. Totuşi, eliminarea prematură a unor favorite au făcut ca Simona să coboare doar un loc, chiar dacă ea a fost eliminată încă din runda inaugurală a Internaţionalelor de Tenis ale Marii Britanii.

Citeşte şi SIMONA HALEP, atacată dur de o fostă câştigătoare de Wimbledon: Nu are ce îi trebuie

Practic, doar Maria Şarapova a întrecut-o, însă Halep a depăşit-o în clasament pe Petra Kvitova, care avea de apărat 2.000 de puncte după succesul de anul trecut, iar acum a fost eliminată încă din turul trei, de Jelena Jankovic.

Mai mult, eliminarea lui Caroline Wozniacki, luni, de către Garbine Muguruza, a certificat faptul să Simona Halep va rămâne pe locul 3 după Wimbledon, fiindcă daneza era ultima care ar mai fi putut s-o depăşească pe româncă, în cazul în care ar fi trecut în sferturi.

Clasamentul WTA după Wimbledon:

1. Serena Williams 11.591 puncte     joacă în sferturi cu Victoria Azarenka [23]

2. Maria Sharapova   6.140 puncte    joacă în sferturi cu Coco Vandeweghe

3. Simona Halep     5.151 puncte        a pierdut în primul tur, la Jana Čepelová

4. Caroline Wozniacki     5.000 puncte  a pierdut în optimi, la Garbiñe Muguruza [20]

5. Petra Kvitová      4.900 puncte        a pierdut în turul III, la Jelena Janković [28]