Situaţie INCREDIBILĂ. O naţională se va califica în sferturile Cupei Africii prin tragere la sorţi

Tabloul sferturilor de finală ale Cupei Africii se vor completa prin tragere la sorţi, naţionala care va rămâne să se bată în continuare pentru trofeu urmând să se aleagă între Mali şi Guineea.

29 ian. 2015, 07:38

Côte d’Ivoire s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii, după ce a învins Camerunul cu scorul de 1-0, graţie unui gol reuşit de Max Gradel, în disputa de miercuri, de la Malabo, capitala Guineei Ecuatoriale. Celălalt meci al grupei, Guineea – Mali, s-a încheiat 1-1, iar cum cele două reprezentative se află la egalitate perfectă pe locurile 2-3 (au câte 3 puncte şi un golveraj 3-3), cea care va juca în sferturi va fi desemnată prin tragere la sorţi.

Grupa D de la Cupa Africii a fost câştigată de Côte d’Ivoire, care va întâlni Algeria în sferturile de finală. Camerun a încheiat grupa pe ultimul loc şi a fost eliminată.