SAHTIOR DONETK – AS ROMA 2-1 în 16-imile de finală ale CHAMPIONS LEAGUE

TELEKOM LIVE VIDEO SAHTIOR DONETK - AS ROMA: STREAMING ONLINE CHAMPIONS LEAGUE. Partida Şahtior - AS Roma, Telekom Sport 2, de la 21:45. Golurile şi cele mai importante faze sunt în timp real pe RomaniaTV.net.

21 feb. 2018, 17:45

TELEKOM LIVE VIDEO SAHTIOR DONETK – AS ROMA: STREAMING ONLINE CHAMPIONS LEAGUE. Şahtior şi AS Roma, două dintre performele fazei grupelor Champions League, au fost aduse faţă în faţă de sorţi.

SAHTIOR DONETK – ROMA 2-1! A marcat Fred, min. 71!

SAHTIOR DONETK – ROMA 1-1! A marcat Ferreyra, min. 52!

SAHTIOR DONETK – ROMA 0-1! A marcat Cengiz Under, min. 41!

Şahtior Doneţk s-a calificat în optimi după ce a ocupat locul doi în Grupa F, peste Feyenoord şi Napoli, fiind depăşită doar de Manchester City, formaţie pe care a învins-o însă pe teren propriu, scor 2-1.

Şahtior – AS Roma, echipele probabile

• Şahtior Doneţk: Pyatov – Butko, Ordets, Rakitskiy, Ismaily – Fred, Stepanenko -Marlos, Taison, Bernard – Ferreyra
  • AS Roma: Alisson – Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov – Nainggolan, Strootman – Cengiz Ünder, Perotti, El Shaarawy – Dzeko

Toate drumurile duc la Roma pentru Şahtior.
Ucrainenii au descoperit că există viaţă şi după plecarea lui Mircea Lucescu, iar tehnicianul Paulo Fonseca speră să egaleze performanţa din 2011, când Il Luce o ducea pe Şahtior până în sferturile de finală ale competiţiei.

Coincidenţă sau nu, Şahtior o elimina atunci în optimi chiar pe AS Roma, după o dublă victorie memorabilă. Echipa din Doneţk se impunea cu 3-2 şi 3-0 şi obţinea biletele pentru un sfert în faţa Barcelonei, formaţie ce avea să câştige trofeul în acel an.

În faţa ucrainenilor vor fi însă acum o echipă AS Roma care a lăsat-o acasă pe Atletico Madrid şi care a încheiat grupa peste Chelsea, după două meciuri memorabile făcute în faţa londonezilor. După 3-3 pe Stamford Bridge, Roma s-a impus cu 3-0 pe teren propriu şi şi-a asigurat primul loc în Grupa C.

Italienii au traversat o lună neagră pe plan intern, cu 7 meciuri fără victorie între 20 decembrie 2017 şi 28 ianuarie 2018, însă par să-şi fi revenit la timp pentru confruntarea de miercuri. Elevii lui Eusebio Di Francesco au înregistrat trei victorii consecutive vor să-şi continue seria şi în Europa.