VIITORUL-PANDURII 1-3. Podiumul Ligii 1 la finalul sezonului regulat: Astra, Dinamo, Pandurii

VIITORUL-PANDURII 1-3. Liga 1 s-a încheiat luni seara, cu meciul jucat la Ovidiu între Viitorul Constanţa şi Pandurii Târgu Jiu, încheiat cu victoria oaspeţilor care au prins in extremis podiumul campionatului la finalul sezonului regulat.

29 feb. 2016, 14:57

VIITORUL-PANDURII 1-3. Ioan Hora (48), Adrian Ropotan (75) și Filip Mrzljak (84) au marcat golurile gorjenilor, în timp ce pentru echipa lui Gheorghe Hagi a înscris Florin Tănase (77).

Prima repriză a fost dominată teritorial de FC Viitorul, însă steril, iar oaspeții au deschis scorul imediat după pauză, prin Ioan Hora (48), golgheterul campionatului (13 goluri) marcând cu un șut la colțul lung, după ce a trecut ușor de Ioan Filip. Adrian Ropotan (75) a majorat avantajul echipei Pandurii, după o eroare a lui Dragoș Nedelcu, dar Florin Tănase (77) a redus din diferență cu o lovitură de cap pe spate, la colțul lung. Filip Mrzljak (84) a înscris al treilea gol al oaspeților și a închis conturile după o greșeală a portarului Pecanha.

Pandurii s-a impus și în tur, cu scorul de 1-0.