Adela Popescu, despre depresia postnatală. „Din clipa în care am intrat cu bebe pe uşă….”

Actrița Adela Popescu a declarat că înainte de a naște, cățelul Ciu, pe care îl are, făcea din ea și soțul ei tot ce voia pentru că îl iubeau nespus.
Iulian Tudor
21 sept. 2016, 10:44
Adela Popescu, despre depresia postnatală.

Adela nu se gândea că după naștere situația se va schimba, deși toată lumea îi spunea să dea cățelul pentru că nu o să-i facă bine copilului, scrie b1.ro.

Actrița a declarat că nu a băgat nimic în seamă din cele spuse, dar ceva s-a schimbat.

Citeşte şi Adela Popescu şi Radu Valcan şi-au botezat băieţelul. Vezi PRIMA FOTOGRAFIE cu micuţul Alexandru

„Absolut toate mamele imi spuneau acelasi lucru, ca o sa uit de Ciu in clipa in care o sa apara bebelusul. Nici nu le bagam in seama, mi se parea o utopie. Cum sa uit de Ciu? De febletea mea? De puiul meu cel mic si simpatic. Iar ideea de a-l da mi se parea de o cruzime iesita din comun, ne neconceput pentru noi, in orice caz.

La cursurile de puericultura am fost sfatuiti sa ii imprietenim pe cei doi. Cum? Pai, in clipa in care venim de la maternitate sa il punem pe bebe pe canapea, in asa fel incat sa poata sa il miroasa putin, apoi musai sa ii dam o jucarie despre care el sa creada ca e de la bebe.

Trebuie sa va spun ca in prima saptamana Ciu nu a fost bine deloc. A avut un soi de depresie. Dintr-odata nu mai avea acces in camera noastra, iar la cat de agitati eram cu alaptatul, somnul copilului, trezitul noaptea, sigur ca l-am neglijat. Nu mai stia, saracu’, ce s-a intamplat cu viata lui.

Fusese un vis frumos din care se trezise?
Dupa o vreme am decis ca in responsabilitatile lui Radu sa intre si Ciulica. Sa se joace cu el, sa il alerge, sa il dragaleasca.

Citeşte şi Adela Popescu, mesaj pe Facebook la doar trei luni după naştere: „Sunt din nou…”

Eu, pur si simplu, nu mai aveam nici timp si nici stare. Stau acum si ma gandesc, si imi dau seama, ca mi s-a intamplat o chestie incredibila. Practic, din clipa in care am intrat cu bebe pe usa, am inceput sa observ parul lui Ciu peste tot, sa ma spal de 7 ori pe maini dupa ce il mangaiam, motiv pentru care am inceput sa o fac din ce in ce mai rar, iar gandul ca ar putea sa il zgarie in joaca pe A sa imi dea fiori pe sira spinarii.

Si el este puiul nostru si sunt convinsa ca peste un an, cand A va fi mai maricel, o sa fiu foarte fericita sa ii vad tragandu-se care de ce pot. Ba chiar mi se pare o imagine idilica. Pana atunci, am incredere in intelepciunea lui. Acum nu imi ramane decat sa ma intreb: Ce era ce simteam eu inainte pentru el? Dragoste sigur, cumva materna. Sa fi venit din nevoia de a avea un copil? Oare cu Ciu am testat putin din responsabilitatile unei „responsabilitati”?”, a scris actrița pe blog.

 

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
De ce se oprește telefonul fără motiv, chiar dacă are baterie. Ce se întâmplă cu dispozitivul tău, de fapt
Capital.ro
Călin Georgescu va conduce România. Oamenii NU e nevoie să-l voteze. Planul lui Simion
Playtech.ro
Premieră la alegerile prezidențiale 2025. Așa ceva nu s-a mai întâmplat în România la alegerile în două tururi: “Cifre istorice”
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Puterea reală a președintelui României: ce spune Constituția
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Serialul pe care toată lumea îl aștepta. Netflix îl aduce în mai
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Pensii MAJORATE pentru toți pensionarii! Când intră în vigoare
Cancan.ro
Județul în care George Simion a luat mai mult de jumătate din voturi. Surpriză! Cine s-a născut aici
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Dispare numerarul? UE impune restricții. Ce se va întâmpla cu banii cash
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Decizia luată de Victor Ponta după ce a ieșit pe locul 4 la alegerile prezidențiale.
MediaFlux
Criză majoră la vârful PSD: Se cere plecarea lui Ciolacu și a întregii echipe din conducere. Cine i-ar lua locul
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
România, campioană la muncă în weekend. Câți români nu au liber sâmbăta și duminica