Aproximativ 8.300 de vehicule noi, înmatriculate în ianuarie, în România

Înmatriculările de vehicule noi au înregistrat, în ianuarie 2016, comparativ cu aceeași perioadă din 2015, o creștere de 17,39%, până la 8.303 unități, din care 5.800 erau autoturisme, arată datele publicate, vineri, Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV).
Iulian Tudor
12 feb. 2016, 13:26
Aproximativ 8.300 de vehicule noi, înmatriculate în ianuarie, în România

Potrivit sursei citate, în ceea ce privește mărcile preferate de șoferii români, pe primul loc continuă să se claseze Dacia, cu 1.887 de unități noi înmatriculate în ianuarie 2016 (+29,16% față de ianuarie 2015), urmată de Volkswagen (523 unități, +20,51%), Skoda (450 unități,—1,32%) și Renault (399 unități, +90,91%), informează Agerpres. 

Citeşte şi Numărul maşinilor noi înmatriculate până în noiembrie a crescut cu aproape 38%

Statistica DRPCIV arată, totodată, că pe lista mașinilor cu cea mai redusă frecvență a înmatriculărilor s-au aflat, în ianuarie: Lexus (6 unități), Jaguar și smart (câte 4 unități), Subaru (câte 3 unități), Alfa Romeo, Cadillac, Citroen-DS, Lada, Maserati, Mercedes-AMG și Rocar (câte o unitate).

În ceea ce privește categoriile de autovehicule noi înmatriculate, procentaje pozitive s-au înregistrat în ianuarie 2016, comparativ cu aceeași lună din anul precedent, la: semiremorci (213 unități, +70,40%), autobuze și microbuze (62 de unități, +34,78%), autovehicule transport mărfuri (1.572 de unități, +33,82%) și autoturisme (5.800 unități, +16,51%).

Pe de altă parte, segmentele în care s-au consemnat scăderi ale numărului de înmatriculări noi au fost: autovehiculele cu destinație specială (46 unități,—40,26%), remorci (510 unități,—10,37%), tractoare (25 unități,—7,41%), și mopede/motociclete (76 unități,—1,30%).

Conform statisticii DRPCIV, parcul auto național din România însuma, la sfârșitul anului 2015, aproximativ 6,6 milioane de unități, în creștere cu 5,27% față de perioada similară a anului precedent, când număra 6,27 milioane de exemplare.

Din totalul vehiculelor care circulau pe drumurile naționale la finele anului trecut, aproximativ 5,15 milioane de unități erau încadrate în categoria autoturismelor, în creștere cu 5,04%, comparativ cu anul 2014, când erau consemnate 4,9 milioane de autoturisme.

La nivelul Bucureștiului erau înregistrate, la finele anului trecut, 1,19 milioane de autovehicule, dintre care 956.664 unități, consemnate la categoria autoturisme.

Citeşte şi Direcţia Regim Permise: Mai multe maşini noi înmatriculate în octombrie

La capitolul uzură, circa 2,56 milioane de mașini aveau o vechime mai mare de 12 ani, în scădere cu 12,31%, în comparație cu aceeași perioadă din anul 2014. De asemenea, aproximativ 1,89 de milioane de vehicule cuprinse în parcul auto național erau încadrate la o vechime cuprinsă între 6-10 ani, în timp ce 1,76 milioane de unități aveau un grad de uzură între 11-15 ani. În același timp, aproximativ 1,20 milioane de mașini erau mai vechi de 20 de ani.

Datele DRPCIV relevă faptul că, din totalul celor 5,15 milioane de autoturisme înmatriculate în România, 302.054 de exemplare se încadrau la o vechime de 0-2 ani, mai multe cu 52,7% față de datele publicate la finalul anului 2014, când erau consemnate 197.741 de unități. În plus, la nivel general, 3,484 milioane de români au preferat mașinile Diesel, iar 2,760 milioane cele pe benzină.

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
De ce se oprește telefonul fără motiv, chiar dacă are baterie. Ce se întâmplă cu dispozitivul tău, de fapt
Capital.ro
Călin Georgescu va conduce România. Oamenii NU e nevoie să-l voteze. Planul lui Simion
Playtech.ro
Ce pensie primești la limită de vârstă dacă ai sub 15 ani de contribuții sau doar puțin peste pragul minim
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Puterea reală a președintelui României: ce spune Constituția
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Schimbări majore la frontieră. Noile reguli intră în vigoare miercuri, 7 mai
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Pensii MAJORATE pentru toți pensionarii! Când intră în vigoare
Cancan.ro
Județul în care George Simion a luat mai mult de jumătate din voturi. Surpriză! Cine s-a născut aici
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Dispare numerarul? UE impune restricții. Ce se va întâmpla cu banii cash
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
Vești triste pentru români: Dispar 6 zile libere legale din calendar începând cu 2026
MediaFlux
Criză majoră la vârful PSD: Se cere plecarea lui Ciolacu și a întregii echipe din conducere. Cine i-ar lua locul
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
România, campioană la muncă în weekend. Câți români nu au liber sâmbăta și duminica