Secretarul NATO: Există dovezi ale prezenţei militare a Rusiei în estul Ucrainei

Secretarul general al Alianței Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, susține că serviciile secrete ale țărilor NATO dispun de "date documentate" privind prezența militară a Rusiei în estul Ucrainei, într-un interviu acordat la sfârșitul săptămânii trecute postului de radio Kommersant FM, citat de agenția de presă TASS.
Alina Costache
17 feb. 2015, 09:43
Secretarul NATO: Există dovezi ale prezenţei militare a Rusiei în estul Ucrainei

Jens Stoltenberg susţine că NATO dispune de dovezi ale prezenței militare a Rusiei în estul Ucrainei, potrivit Agerpres.

Potrivit lui Stoltenberg, rebelii nu ar fi reușit să obțină acele succese pe care le înregistrează astăzi în teren fără sprijinul Rusiei.

‘Sursele noastre de informații ne oferă date documentate privind prezența militară a Rusiei în estul Ucrainei’, a insistat Stoltenberg, referindu-se la date din surse independente, jurnaliști independenți, informații ale unor ONG-uri, ‘care ne comunică date despre militarii ruși uciși în Ucraina’.

În plus, a declarat el, ‘OSCE furnizează informații despre tehnica militară desfășurată de Rusia în estul Ucrainei’. ‘Este greu de crezut că separatiștii o pot mânui independent, este clar că acolo sunt specialiști ruși care îi ajută să exploateze aceste sisteme complexe’, a adăugat Stoltenberg, într-un interviu publicat luni separat în versiunea online a ziarului Kommersant. Cu toate acestea, secretarul general al NATO nu a putut să ofere date concrete în acest sens.

‘NATO nu caută o confruntare cu Rusia. Noi încercăm să stabilim un parteneriat constructiv, dar nu putem compromite principiile care stau la baza securității noastre. Rusia trebuie să respecte regulile, trebuie să respecte suveranitatea tuturor națiunilor’, a evidențiat șeful Alianței Nord-Atlantice, întrebat fiind despre inițiativa unor țării membre ale Organizației care au propus recent suspendarea Actului fondator Rusia-NATO, ‘înghețat’ în acest moment.

Evocând relațiile constructive cu Rusia de-a lungul câtorva decenii după încheierea Războiului Rece, Stoltenberg a reiterat: ‘Noi tindem în continuare spre acest tip de relații. Cum poți lucra cu vecinii? Este necesar în primul rând să respecți granițele’.

Întrebat despre iminența unei acțiuni militare a Rusiei împotriva țărilor baltice, amenințare invocată tot mai des de oameni politici din aceste state, secretarul general al NATO a ținut să sublinieze că ‘Alianța Nord-Atlantică nu vede nicio amenințare imediată la adresa statelor membre ale blocului nord-atlantic’.

‘Dar, în același timp, observăm o tendință când Rusia folosește forța așa cum a fost în cazul Georgiei, al Republicii Moldova, în Crimeea, în Ucraina. Evident, aceasta nu poate să nu ne îngrijoreze. De aceea, ne adaptăm forțele la mediul de securitate în schimbare, dorim să îmbunătățim capacitate noastră de reacție, pentru ca în viitor NATO să poată proteja toate statele membre ale Alianței’, a spus el.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cristi Borcea, declarație uimitoare despre femeia care i-a adus echilibru. Ce a scos la iveală despre Valentina Pelinel
Capital.ro
Se schimbă calculele pentru pensii. Decizia intră în vigoare de la 1 iulie. Cum va fi influențat stagiul de cotizare
Playtech.ro
Cele mai frumoase plaje din Croaţia. Turiştii din România merg în număr din ce în ce mai mare aici
Adevarul
Cele mai înfiorătoare castele din Transilvania. Locuri desprinse parcă din „Dosarele X”, cu secrete întunecate
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
De ce nu și-ar fi atins legenda Stelei ”cu tehnica extraordinară” potențialul: ”Putea să fie la un nivel foarte ridicat!”
MediaFlux
Cine este Adrian Veștea, noul premier desemnat de Nicușor Dan
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți