10 beneficii ale piperului pentru sănătatea ta

Piperul (negru sau alb) nu numai că da gust mâncărurilor și e mirodenia cea mai populară de pe planetă, dar studiile arată că are o și mulțime de beneficii pentru sănătatea noastră. De exemplu, piperul nu da dureri de stomac, așa cum se credea până de curând. Dar este și excelent pentru digestie. În multe părți ale lumii proprietățile sale antibacteriene sunt puse la treabă pentru a conservă alimente perisabile! Mai mult, piperul este o sursă bună de fier, potasiu, mangan, vitamină C, vitamină K și fibre.
Romania TV
16 feb. 2019, 20:05
10 beneficii ale piperului pentru sănătatea ta

Expertii de la organicfacts.net ne ofera o lista cu cateva dintre numeroasele calitati benefice pe care le are mirodenia noastra de zi cu zi.

1. E bun pentru stomac

Piperul creste nivelul secretiei de acid din stomac. El ajuta astfel digestia si combate diareea, constipatia, balonarea si crampele provocate de fermentarea alimentelor nedigerate complet.

2. Ajuta la slabit

Cojitele in care sunt invelite boabele de piper (si care sunt macinate o data cu ele) ajuta la dizolvarea celulelor grase siaccelereaza arderile metabolice, asadar, mancarurile piperate sunt o cale buna de a scadea in greutate.

3. E benefic pentru piele

Cercetatorii londonezi au descoperit ca piperul poate ajuta la vindecarea bolii de piele numite vitiligo, o maladie care depigmenteaza portiuni din piele, facandu-le albe-rozalii. Studiile arata ca piperina, substanta care da gustul iute piperului, poate stimula pielea sa produca pigment. Aplicarea piperinei pe zonele afectate combinata cu terapia cu ultraviolete a dat rezultate mult mai bune decat orice alt tratament pentru vitiligo. In plus, piperina protejeaza pielea de efectele nocive ale expunerii in exces la radiatiile ultraviolete.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Cum se califică Universitatea Craiova în primăvara europeană din Conference League! Oltenii pot merge mai departe și cu o înfrângere la Atena. Update
Capital.ro
Viitorul Euro digital. BCE va introduce două tipuri de bani virtuali. Cum vor fi diferiți față de banii cash
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere deține
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Un suporter al FCSB, la un pas de tragedie la finalul meciului cu Feyenoord! A căzut din tribună la golul lui Tănase
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu